Tarihi Diziler : En İyi 25 Dizi Önerisi

En iyi tarihi diziler; kan, ihtiras ve ihtişam.. Tarihi diziler, tarih severlerin büyük ilgisini çeken yapımlar arasında yer alıyor. Özellikle konuları, sahneleri, kostümleri ve tarihi dokularıyla izleyicilerin beğenilerini kazanmayı başarıyorlar

Tarihi Diziler
Tarihi Diziler

Tarihi Diziler

Tarihi diziler, diğer dizi türleri arasında çok daha önemli bir yere sahiptir. Çünkü tarihi anlatmak oldukça zordur. Öyle tarihi diziler vardır ki daha ilk 10 dakikasında insan sıkıntıdan bayılır. Sizin için bayılmasın ve hem tarihi konular hakkında bilgi edinin hem de çok keyifli bir dizi keyfi yaşayın diye size en iyi tarihi diziler listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

Band Of Brothers
Band Of Brothers

Band Of Brothers / IMDb:9,5

Türkçe çevirisi Kardeşler Takımı, ünlü tarihçi Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı isimli kitaptan uyarlanan 2. Dünya Savaşı’nı konu alan mini tarih dizisidir. Toplamda 10 bölümden oluşan Band Of Brothers, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin yaşadıklarını konu almıştır. Dizinin yapımcılığını sinema dünyasının iki önemli ismi Tom Hanks ve Steven Spielberg üstlenmiştir.

Chernobyl
Chernobyl

Chernobyl / IMDb: 9,4

Çekilmiş en iyi tarihi yapımlar arasında bulunan Chernobyl, 1896 yılında yaşanan nükleer patlama sonrasını anlatıyor. İnsan ihmali nedeniyle Sovyet Rusya’da yaşanan bu patlama olayını işleyen dizi toplamda 5 bölümden oluşuyor.

Detaylı Bilgi : Tüm Zamanların En İyi Dizisi Chernobyl

Peaky Blinders
Peaky Blinders

Peaky Blinders / IMDb:8,8

2013 yılında yayınlanmaya başlayan ve 5 sezon süren dizi Peaky Blinders, son yılların en iyi tarihi dizileri arasında bulunuyor. 1920’li yıllarda Peaky Blinders çetesiyle İngiltere’nin mücadelesi anlatılıyor. Netflix yapımı Peaky Blinders ile 1900’lerin İngiltere’sine gitmeye hazır mısınız? Müzikleriyle, dekorlarıyla, hikayesiyle herkesin kalbini fetheden Peaky Blinders en iyi tarih dizileri listemizde yerini alıyor. IMDb’den 8,8 puanını alan Peaky Blinders dizisinin yönetmenliğini Steven Knight yapmaktadır. İngiltere’nin kontrol edilemeyen suç dünyasında başlarda küçük bir yere sahip olan Shelby ailesinin en gözde isimlerinden birisi olan Thomas Shelby’i ise Cillian Murphy oynamaktadır.

Detaylı Bilgi : Peaky Blinders Konusu ve Oyuncuları

The Crown
The Crown

The Crown / IMDb: 8,7

Başarısıyla ve konusuyla tüm dünyanın ilgisini çeken yapım The Crown, İngiltere Kraliyet ailesinin hayatını anlatıyor. Şu ana kadar yayınlanan yapımlardan en önemli farkı ise gerçek olaylara yakın bir anlatımıdır. Bu yönüyle de tüm dünyada popüler bir yapım olmayı başarıyor. Dizinin hikayesi, II.Elizabeth’in tahta geçmesiyle başlıyor. Netflix için üretilen ve 2016 yılında yayınlanmaya başlayan The Crown başarılı bir tarihi dizidir. The Crown, Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını ilişkileriyle, entrikalar ve çekişmeleriyle beraber oldukça başarılı bir şekilde anlatıyor. Peter Morgan tarafından yönetmenliği yapılan The Crown’un IMDb puanı 8,7.

Rome
Rome

Rome / IMDb:8,7

İki sezondan oluşan başarılı yapımın ilk sezonunda Roma İmparatorluğu’nun mücadelesi ve savaşları konu alınıyor. Toplamda iki sezondan oluşan dizinin ikinci sezonunda ise Oktavius ve Marcus Antonius arasında geçen mücadele anlatılıyor. Roma İmparatorluğunu merak edenleri tam anlamıyla tatmin edecek bir tarih dizisi Rome. Özellikle Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerini anlatan dizide Roma halkının günlük hayatını en gerçekçi şekilde izleyicilere sunuluyor. Rome dizisinin başrollerinde Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker gibi isimler yer alıyor. 2005-2007 yılları arasında yayınlanan dizinin yönetmen koltuğunu Bruno Heller, William J. MacDonald ve John Milius paylaşıyor.

Vikings
Vikings

Vikings / IMDb:8.6

Vikings yani Türkçe çevirisiyle Vikingler Türkiye’de oldukça sevilen tarihi dizilerden birisidir. İrlanda ve Kanada ortak yapımı olan Vikings, İngiltere ve Fransa’nın belası haline gelen çiftçi ve güçlü bir savaşçı olan Ragnar Lodbrok’un hayatı anlatılmaktadır. Vikings dizisinin Travis Fimmel, Clive Standen, Gabriel Byrne, Nathan O’Toole ve Katheryn Winnick yer almaktadır. Bu başarılı dizinin IMDb puanı ise 8,5. Savaşlar ve taht mücadelerinin yer aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Michael Hirst oturuyor.

Detaylı Bilgi : Valhalla’nın Çocukları! Vikings Konusu ve Oyuncuları

John Adams
John Adams

John Adams / IMDb:8.5

Tarihi dizi kategorisinde yer alan başarılı yapım aynı zamanda biyografi türüne de başarılı bir örnektir. Başarılı yapım, John Adams’ın yaşadıklarını ve zor hayatını konu alıyor.Başarı hikayelerini sever misiniz? Sıradan bir avukatın nasıl ABD başkan seçimlerine kadar yükseldiğini izlemek ister miydiniz? 1770 yıllarında geçen John Adams dizisi hem çok keyifli bir dönem dizisi hem de çok güzel bir ilham kaynağı. İdealist bir avukat olan John Adams herkes gibi hayatın çeşitli engelleriyle karşılaşmaktadır ancak onu diğer insanlardan ayıran özellik neydi? Amerika’nın kuruluş dönemlerine de şahit olacağınız John Adams dizisinin yönetmenliğini Tom Hooper yapmaktadır ve başarılı dizinin IMDb puanı 8,5.

The Last Kingdom
The Last Kingdom

The Last Kingdom / IMDb:8.3

Dram ve tarih kategorilerine yer alan başarılı yapım The Last Kingdom, İngiliz Prensi olarak hayata gelen Uhtred’in köle düşmesi ardından verdiği mücadeleyi konu alıyor. Tarihi diziler arasında yer alan yapım aynı zamanda başarılı ve eşsiz savaş sahneleri ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

The Pacific
The Pacific

The Pacific / IMDb:8.3

Tarih ve savaş kategorilerinde yer alan The Pasific, 2. Dünya Savaşı zamanında yaşananları konu alıyor. Bu dönemde pasifik denizinde karşı karşıya gelen Amerikan deniz piyadesi ve Japol İmparatorluk deniz kuvvetleri arasında yaşananlar anlatılıyor.

Marco Polo
Marco Polo

Marco Polo / IMDb:8.0

XIII. yüzyıl Çin döneminde geçen dizide ünlü bir gezgin olan Venedikli MArco Polo’nun gençlik yılları anlatılıyor. Ünlü bir gezgin olmuş olan Marco Polo’nun ilk defa gördüğü Çin’de yaşayacağı maceraları anlatan dizi; dram, tarih ve fantastik kategorilerinde yer alıyor. İlk defa gittiği Çin’de o dönemin en büyük lideri olan Kubilay Han ile tanışacak ve savaşlara, taht kavgalarına da tanıklık edecektir. Amerikan yapımı olan hem biyografi hem tarih dizisi olan Marco Polo’nun yönetmenliğini John Fusco yapmaktadır. Dizinin başrollerinde Lorenzo Richelmy ve Benedict Wong yer almaktadır.

Versailles
Versailles

Versailles / IMDb: 7,9

Barok Dönemini başarılı bir şekilde yansıtan Versailles, Avrupa’nın 17. Yüzyıl döneminde geçiyor. 14’üncü Louis’in gösterişli bir saray istemesi ve bu isteğin yerine getirilmesiyle başlayan yapım en iyi tarihi diziler arasında yer alıyor.

Diriliş Ertuğrul
Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul / IMDb: 7,9

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kuruluş yıllarını, Ertuğrul Bey’in yaşam hikayesini anlatan dizi sadece ülkemizde değil dünyanın bir çok ülkesinde izlenme rekorları kırmıştır. Başrolde Engin Altan Düzyatan’ın oynadığı dizi 2014-2019 yılları arasında 5 sezon boyunca seyirciler tarafından beğenilerek izlenilmiştir. Mehmet Bozdağ tarafından yazılan ve Metin Günay’ın yönettiği Diriliş Ertuğrul, Türk tarih dizileri arasındaki en başarılı yapımlardan birisi olarak en iyi tarih dizileri listemizde yerini almaktadır.

Kuruluş Osman
Kuruluş Osman

Kuruluş Osman / IMDb: 7,5

Diriliş Ertuğrul’un devam dizisi olarak yayınlanan Kuruluş Osman, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olarak kabul edilen Osman Bey’in hayatına odaklanmaktadır. İmparatorluğun ilk kuruluş yıllarında düşman beylerle olan mücadelelerini ve hane içi yaşanan entrikaları gözler önüne sermektedir. Türkiye ve dünyada oldukça yüksek bir seyirci kitlesine sahip dizinin başrol oyuncusu Burak Özçivit’dir.

Detaylı Bilgi : Kuruluş Osman Konusu ve Oyuncuları

Kuruluş : Osmancık
Kuruluş : Osmancık

Kuruluş : Osmancık / IMDb: 8,5

Türk sinemasının yaptığı en iyi tarihi dizilerden biri olarak kabul edilen Osmancık dizisi Tarık Buğra’nın ünlü Osmancık eserine bağlı kalınarak çekilmiştir. 1988 yılında yayınlanan dizi dönemine göre oldukça yüksek bir kalitede çekilmiştir. Dev bir oyuncu kadrosuna sahip dizide Cihan Ünal, Meral Orhonsay, Eşref Kolçak, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu, Kenan Pars, Ali Şen gibi Yeşilçam’ın en ünlü aktörleri yer almıştır. 12 bölümden oluşan diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye deriz.

Spartaküs : Kan ve Kum
Spartaküs : Kan ve Kum

Spartaküs : Kan ve Kum / IMDb: 8,5

Kan, şiddet ve seks sahneleri ile kesinlikle +18 yaş üstü bir dizi. Görkemli dekorları, etkileyici dövüş ve en ince ayrıntısına kadar cinsel içerikleriyle ailece izlenebilecek bir dizi değil. Ama, kesinlikle dönemini yansıtan bir başyapıt. Konu olarak MÖ 73-71 yılları arasında geçmektedir, dünyanın en ünlü gladyatörü olarak kabul edilen Spartaküs’ün hayatını anlatıyor. Türkiye’de televizyonlarda yayınlandığı dönem herkesi televizyona kitleyen başarılı dizi Spartacus olmadan en iyi tarih dizileri listemizi oluşturamazdık. Başarılı bir gladyatör olan Spartacus’ün Roma’da daha ilk parladığı dönemlerden, isyan ettiği döneme kadar yani tüm hayatının anlatıldığı bir biyografi ve tarih dizidir.

Sons Of Liberty

Sons Of Liberty / IMDb: 7,5

Gerçek hikayelere dayanan Sons Of Liberty, izleyicileri 1765-1776 yılları arasına götürüyor. Büyük Amerikan Devrimi’nin nasıl gerçekleştiğini, hangi isimlerin nasıl yer aldığını anlatan Sons Of Liberty 2015 yılında yayınlanan bir mini dizidir. Dizinin başrollerinde Ben Barnes, Marton Csokas, Ryan Eggold gibi isimler yer almaktadır ve Sons Of Liberty’nin IMDb puanı 7,5.

The Tudors

The Tudors / IMDb: 8,1

İngiltere tarihini sevenler ve merak edenlerin kesinlikle izlemesi gereken dizilerden birisi olan The Tudors izleyicileri kraliyet ailesinin en derinliklerine götürüyor. The Tudors, VIII. Henry’nin farklı hayatını konu alıyor. VIII. Henry’nin yaptığı 6 evliliği, taht problemlerini, yaptığı reformu keyifli ve heyecanlı bir şekilde izleyiciye sunuyor. The Tudors dizisinin IMDb puanı 8,1.

Da Vinci’s Demons

Da Vinci’s Demons / IMDb: 8,1

Orjinal ismiyle Da Vinci’s Demons 2013-2015 yılları arasında yayınlanan tarih, fantezi türünde bir dizidir. Leonardo Da Vinci’nin gençliğini anlatan Da Vinci’nin Şeytanları’nda Da Vinci’nin gençken kurduğu hayallerine, geleceği değiştirecek çılgın planlarına yer veriliyor.

Elveda Rumeli
Elveda Rumeli

Elveda Rumeli / IMDb: 8,0

2007-2009 yılları arasında Türkiye televizyon kanallarında yayınlanan Elveda Rumeli, çoğumuzun güzel şarkılarıyla, içimizi burkan sahneleriyle hatırladığı Osmanlı Devleti’nin son zamanlarını anlatan keyifli bir tarih dizisidir. Osmanlı Devleti’nin son yılları olan 1900’lerde geçen Elveda Rumeli dizisinin kadrosunda da oldukça başarılı oyuncular yer almaktadır; Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez, Gülçin Santırcıoğlu, Berrak Tüzünataç. Elveda Rumeli’nin IMDb puanı ise 8,0.

Muhteşem Yüzyıl / IMDb: 6,7

Elbette en iyi tarih dizileri listemizde Muhteşem Yüzyıl dizisini eklemeseydik olmazdı. Neredeyse tüm dünyanın konuştuğu bir dizi olan Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı Devleti’ni zaferleriyle, yenilgileriyle, entrikalarıyla, adetleriyle gözler önüne seren oldukça başarılı bir dizi. Taylan Biraderler,Yağız Alp Akaydın ve Mert Baykal’ın yönetmenliğini yaptığı bu başarılı dizinin başrollerinde ise Halit Ergenç, Meryem Üzerli, Vahide Perçin ve Nebahat Çehre gibi oldukça başarılı isimler yer almaktadır. Muhteşem Yüzyıl dizisinin IMDb puanı ise 6,7.

A Young Doctor’s Notebook
A Young Doctor’s Notebook

A Young Doctor’s Notebook / IMDb: 7,9

Mini dizileri sevenler burada mı? Çok sevilen oyuncu Daniel Radcliffe başrolünü oynadığı ve yönetmenliğini Alex Hardcastle ve Robert McKillop’ın yaptığı A Young Doctor’s Notebook Amerikan yapımı bir kara mizah dizisi. İzleyiciler 20.yüzyılların başlarında Rus Devrimi esnasında bir Rus köyüne götüren dizinin her bölümü ortalama 20 dakikadan oluşuyor. Toplamda iki sezondan oluşan mini dizi A Young Doctor’s Notebook IMDb’den 7,9 puan almıştır.

Narcos
Narcos

Narcos / IMDb: 8,8

Tüm dünyayı sallayan dizi Narcos’u hala izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Hem Pablo Escobar’ın hayatını hem de o dönemi ve suç dünyasını çok başarılı bir şekilde anlatan Amerikan yapımı dizi Narcos toplamda 3 sezondan oluşuyor. İlk iki sezon Pablo Escobar ile tanışacağınız ve Güney Amerika’nın suç dünyasını yakından göreceğiniz çok keyifli dakikalar yaşatıyor. Son sezon ise Güney Kolombiya’da bulunan uyuşturucu karteli olan Cali Karteli’ni anlatmaktadır. Başarılı dizi Narcos’un yönetmenliği José Padilha yapmaktadır ve Pablo Escobar rolünü Wagner Moura canlandırmaktadır. Narcos dizisinin IMDb puanı ise 8,8.

The English Game
The English Game

The English Game / IMDb: 7,5

Futbol’un tarihini merak ettiniz mi hiç? Netflix için çekilen ve bir sezondan oluşan The English Game dizisi izleyicileri 1870’lere götürüyor ve futbolun nasıl ortaya çıktığını, zengin oyunu olmaktan çıkıp nasıl herkesin oynadığı bir spor dalı olduğunu oldukça başarılı bir şekilde anlatıyor. The English Game dizisinin yönetmenliğini Birgitte Stærmose ve Tim Fywell yapıyor. Dizi boyunca sahnelere aşık olacağınız ve her dakikasından çok keyif alacağınız bir tarih dizisi.

The Spy
The Spy

The Spy / IMDb: 7,9

Fransa ve Amerika ortak yapımı olan The Spy, İsrail’in casuslarından birisi olan Eli Cohen’in hayatını anlatan bir dizi. İsrail’den Gelen Casus adlı kitaptan esinlenilerek çekilen dizinin yönetmenliğini Gideon Raff yapmaktadır ve dizinin başrollerinde Sacha Baron Cohen, Noah Emmerich ve Hadar Ratzon-Rotem yer almaktadır. The Spy dizisi toplam 1 sezon ve 6 bölümden oluşmaktadır ve dizinin IMDb puanı ise 7,9.

Black Sails
Black Sails

Black Sails / IMDb: 8,2

Korsan temalı film ve dizileri sevenler burada mı? Çünkü Black Sails izlerken hem masmavi denizlere hem de birbirinden harika gemilere maruz kalacaksınız. Üstelik bir korsan hayatını tüm gerçekçiliğiyle anlatan başarılı bir dizi Black Sails. 2014-2017 yılları arasında yayınlanan Black Sails toplam dört sezondan oluşmaktadır. Dizinin yönetmenliğini Robert Levine ve Jonathan E. Steinberg yapmaktadır. Çok sevilen bir karakter olan ve Amerika’ya savaş açan Kaptan Flint karakterini ise Toby Stephens canlandırmaktadır. Black Sails dizisinin IMDb puanı ise 8,2.

Genius
Genius

Genius / IMDb: 8,4

Albert Einstein’ın hayatını National Geographic kalitesiyle izlemek ister miydiniz? Bir dönem filmi ve biyografi özelliği olan Genius, 2017 yılında yayınlanmaya başladı. Noah Pink ve Kenneth Biller’ın yönetmenliğini yaptığı Genius dizisinin başrollerinde ise Samantha Colley, Seth Gabel, Antonio Banderas yer almaktadır. Albert Einstein’ın aşklarına, keşiflerine, ilişkilerine şahit olacağınız bu başarılı yapımın IMDb puanı ise 8,4.

“Tarihi Diziler : En İyi 25 Dizi Önerisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın

yabanci dizi izle - dizikorea - asya dizileri izle - Türkçe dublaj film izle - BirCasino Giriş - TrBet Giriş - 2024 filmleri izle - madridbet - meritking - meritking giriş - kingroyal - kingroyal giriş - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren bahis siteleri - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - canlı casino siteleri - valleyvascularsurgeons.com - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler
Bedava Bonus - Casino siteleri - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler - 1xbet - footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler