Kuruluş Osman Konusu ve Oyuncuları

Kuruluş Osman konusu, oyuncuları, karakterleri, IMDb, yorumları… İzlenme rekorları kıran Diriliş Ertuğrul‘un ardından devam dizisi olarak çekilen Kuruluş Osman sadece Türkiye’de değil, dünyada da onlarca ülkede raytingleri alt üst etmeye devam ediyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarını konu alan ve Türk devletinin o dönemde yer alan liderlerinin hayatlarına değinen Kuruluş Osman dizisi, tarihi kişilikleri daha yakından tanımamıza ve atalarımız çektiği zorlukları öğrenmemize olanak sağlıyor. Kuruluş Osman Oyuncuları Burak Özçivit, Özge Törer, Nurettin Sönmez, Tamer Yiğit, Didem Balçın gibi usta oyuncular yer alıyor. Kuruluş Osman dizisinin senayosunu Osman Bozdağ yazarken, yönetmenliğini ise Metin Günay yapıyor. Kuruluş Osman dizisi çekimleri İstanbul Beykoz’da hazırlanan özel bir platformda çekiliyor. Yapım şirketi ise Bozdağ Film. ATV’de çarşamba akşamları yayınlanan dizinin her bölümü yaklaşık 120 dakika uzunlukta.

Kuruluş Osman
Kuruluş Osman Konusu

Kuruluş Osman Konusu

Kuruluş Osman, altı asır boyunca üç kıtaya hükmeden, islam sancağını dünyanın yarısına ulaştıran, fethettiği ülkelere eşitlik, adalet ve özgürlük götüren, dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından biri kabul edilen Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarını konu alıyor. Eruğrul Bey, Türkmenistan’dan göç eden 300-350 kişilik Kayı Boyu’nun beyidir. Selçuklu Sultanı’nın emri ile uç beyi olarak Söğüt’e yerleşmiştir. Ancak bir yandan Anadolu’nun Moğllar tarafından istila edilmesi, bir yandan Türk Boyları arasında yaşanan çekişme ve kavgalar, diğer yandan Bizans İmparatorluğu ile girilen mücadeleler Kayı Boyu’nun zor günler yaşamasına neden olacaktır. Ertuğrul Bey’in yaşlanması ile beylik içerisinde çekişmelerde baş göstermeye başlamıştır. Beyliğin başına Ertuğrul Bey’in üç oğlundan birisi mi, yoksa kardeşi Dündar Bey mi geçmelidir ?

Kuruluş Osman
Kuruluş Osman

Bizans sınırının hemen dibine, Söğüt’e yerleşen Kayı boyu, Selçuklu Devleti’nin en uç sınırında yer almaktaydı. Ne bir kalesi, ne güçlü bir ordusu ne de zor savaşlara girdiğinde onların arkasında destek olacak güçlü bir devlet vardı. Kuruluş döneminde altı üstü 300-400 çadırdan oluşan bir oba beyliğiydi. Peki nasıl oldu da onca zor şartların altında, tüm dünyaya hükmedecek bir imparatorluk kuruldu? Bu sorunun cevabını Kuruluş Osman dizisinin ilerleyen bölümlerinde izleyeceğiz. Ertuğrul Bey’in Türk milletini diriltmesinin ardından, Osman Bey’in köklü olarak Türk devletini nasıl kurduğuna şahit olacağız..

Ticaret ve güvenlik anlaşması yapmak isteyen Dündar Bey, Kulucahisar Tekfuru Yorgopolos’a bir ziyaret yapar. Ancak Dündar Bey’in düşündükleri aksine karşı tarafın amacı ve planları farklıdır. Tam bu ziyaret ile arka planda kanlı bir operasyon için harekete geçilir. Osman, amcası olan Dündar Bey ile bu ziyareti gerçekleştirenlerdendir. Osman’ın bu ziyaret ekibi içerisinde olması karşı tarafın yapmış olduğu tüm planların bozulmasına neden olur. Göstereceği kahramanlık ile tüm planlar tersine döner. Bu kahramanlık ise Osman için yeni maceralarının başlangıcı olacaktır.

Kuruluş Osman Oyuncuları

Kuruluş Osman dizisinde yer alan bazı karakterler tarihte yaşamış gerçek şahsiyetleri canlandırdığı gibi, bazı karakterler ise kurgudan ibaret. Kayının ilk beylerinden Ertuğrul Bey, Oğulları Savcu, Gündüz ve Osman Bey, Ertuğrul Bey’in kardeşi Dündar Bey, Beyliğin akıl hocası ve yol göstericisi Şeyh Edebalı ve onun kızı ayrıca Osman Bey’in eşi Bala Hatun.

Kuruluş Osman
Osman Bey / Kuruluş Osman

Osman Bey / Burak Özçivit

Kuruluş Osman dizisinin başrol oyuncu Burak Özçivit, Ertuğrul Bey’in en küçük oğlu ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu kabul edilen Osman Bey’i canlandırıyor. Beyliğin başına henüz yirmili yaşlarından geçen Osman Bey çok iyi bir kılıç ustasıdır, ok atmada ve güreşlerde beyliğin en önde gelen yiğitlerinden biridir. Ergenlik yaşlarında ve bey olmadan önce beylik sorunlarıyla pek ilgilenmez, çalgı çengi ortamlarına takılır, bol bol ava gider, sonunu düşünmeden kavgalara katılırdı. Genelde Kara Osman lakabıyla anılır, gözü pek bir savaşçı olarak korkulurdu. O’nun hayatını değiştiren, kararlarını gözden geçirmesini ve kendine çeki düzen vermesini sağlayan kişi Şeyh Edebalı olmuştur. Kuruluş yıllarında hem Bizans Tekfurlarıyla, hem Moğol Baskıncılarıyla hem de diğer komuşu beyliklerle mücadele etmiştir. Beylik içerisinde en büyük rakibi ise amcası Dündar Bey olmuştur. Kuruluş Osman dizisinde Burak Özçivit, Osman Gazi karakterine hayat vermektedir. Ertuğrul Gazi’nin oğlu olan Osman Bey, Kayı Beyliği’ni devlet yapma görevini üstlenmiştir. Genç, cesur ve kuvvetli bir Bey olan Osman Gazi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olarak kabul görecektir.

Kuruluş Osman
Bala Hatun / Kuruluş Osman

Bala Hatun / Özge Törer

Osmanlı Kuruluş dizisinde Osman Bey’in eşi rolünde Bala Hatun rolüne Özge Törer yer almaktadır. Filmde yer alanın aksine Bala Hatun, Osman Bey’in ilk eşi değildir. Osman Bey’in ilk eşi Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey’in kızı Malhun Hatun’dur. Ayrıca Orhan Gazi’nin annesi yine Malhun Hatun’dur. Bala Hatun ise Şeyh Edabali’nin kızıdır. Özge Törer 1998 İstanbul doğumlu. Kuruluş Osman ise onun ilk oynadığı ilk dizi.

Kuruluş Osman
Dündar Bey / Kuruluş Osman

Dündar Bey / Ragıp Savaş

Dündar Bey, Ertuğrul Gazi’nin kardeşi ve Osman Bey’in amcasıdır. Eruğrul Bey döneminde kardeşine oldukça bağlı olan, beylik sıkıntılarıyla oldukça ilgilenen Dündar Bey, kardeşi Osman Bey’in ölümünden sonra beylike hak iddia etmiştir. Obanın önde gelenleri Osman’ı bey olarak kabul etmesine rağmen sürekli olarak yeğeninin karşısında yer almıştır. Hatta birçok tarihçinin aktardığına göre Osman’ı devirmek için birçok kez düşmanla anlaşma yapmıştır. Dündar Bey karakterine hayat veren Ragıp Savaş 1966 İzmir doğumludur. Bir çok tiyatro oyununda ve dizide rol almıştır. Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olmuştur.

Kuruluş Osman
Burçin Hatun / Kuruluş Osman

Burçin Hatun / Aslıhan Karalar

Aygül ile yakın arkadaş olan Burçin Hatun’a Aslıhan Karalar hayat vermektedir. Burçin Hatun gerçekte var olmayan kurgusal bir karakterdir. Dizinin ruhuna uygun olarak senaryo gereği oluşturulmuştur. 1999 doğumlu olan Aslıhan Karalarküçük yaşlardan itibaren bale ve piyano eğitimi almıştır. Ayrıca 2017 Best Model of The World birincisi olmuştur.

Kuruluş Osman
Zöhre Hatun / Kuruluş Osman

Zöhre Hatun / Ayşegül Günay

Osmanlı Devleti tarihi kayıtlarında Zöhre Hatun kaydı yoktur. Dizide yer verilen kurgusal karakterlerden biridir. Dündar Bey’in eski eşi olarak dizide yer almıştır. Oğullarının ve kocasının beyliği hak ettiğini düşünmektedir. Asla Osman Bey’i desteklemek gibi bir niyeti yoktur. Himayesi altındaki alpler ile daima iç karışıklar yaşanmasına sebep olmuştur.

Kuruluş Osman
Aygül Hatun / Kuruluş Osman

Aygül Hatun / Buse Arslan

Buse Arslan dizide Aygül karakterine hayat veriyor. Aygül, Dündar Bey’in dillere destan güzelliği ile bilinen kızıdır. Kalbinde her zaman Osman Bey vardır. Kurgusal karakterlerden biridir. Zira Dündar Bey ile ilgili bile bilgiler sınırlı iken, hiç bir tarihi belgede Dündar bey’in eşi, oğlu ve kızları hakkında kayıt yoktur. Osman Bey’e olan aşkı platonik olmasına rağmen, O’nun için herşeyi göze alabilecek kadar gözüpek biridir. Kalbinde ki aşk bazen merhamet bazen de nefrete dönüşmektedir.

Kuruluş Osman
Bamsı Beyrek / Kuruluş Osman

Bamsı Beyrek / Nurettin Sönmez

Türk Destanlarında yer alan en önemli karakterlerden birisi de Bamsı Beyrek’dir. Ancak Osman Bey dizisinde yer alan ve Eruğrul Gazi’nin alpbaşı ve Orhan Bey’in akıl hocası Bamsı Beyrek tamamen kurgusal bir karakterdir. Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizisinde oldukça önemli bir role sahiptir. Bamsı Beyrek rolünü Nurettin Sönmez canlandırmaktadır. Dizi hayranlarının en sevdiği karakterlerden biridir, her iki dizide de en az başrol oyuncusu kadar sevilmiş ve hayran kitlesi toplamıştır. 1978 İstanbul doğumlu olan Nurettin Sönmez Tatar Ramazan, Bir Zamanlar Osmanlı gibi bir çok dizide yer almıştır.

Kuruluş Osman
Alişar / Kuruluş Osman

Alişar / Saruhan Hünel

Tarihi kaynaklara göre Alişar Bey Germiyanoğlu beyliğinin başıdır ve Kütahya Bey’i olarak bilinir. Kayı Beyliğine karşı dost olarak görünsede daima üstünlük iddia etmiş ve gizliden gizliye Kayıların yıkma planları üzerinde çalışmıştır. Osman Bey ile en büyük düşmanlığı ise Şeyh Edebali’nin kızı Bala Hatun yüzünden gerçekleşmiştir. Zira Hem Osman Bey hem Alişar Bey Bala Hatun ile evlenmek istemektedir. Oldukça kurnaz ve hin fikirli olan Alişar’ın kurduğu tuzaklar bir gün kendinin sonunu getirmesine neden olacaktır.

Kuruluş Osman
Şeyh Edebali / Kuruluş Osman

Şeyh Edebali / Seda Yıldız

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşdan en etkin rol oynayan isimlerden biri de Şeyh Edebali’dir. O, hem Osman’ın bey olmasını, hem ruhani olarak beylikler ve halkların birbirine gönülden kilitlenmesine sağlayan kişi olmuştur. Şeyh Edebali, Pir Hünkar Hacı Beştaş Veli’nin himayesindedir. Ahi Evran Teşkilatı’nın önden gelenlerindendir. Hem Ertuğrul Gazi’nin hem de Osman Bey’in akıl hocasıdır.

Kuruluş Osman
Bayhoca / Kuruluş Osman

Bayhoca / Yağızkan Dikmen

Savcı Bey’in gözüpek ve yiğit oğludur. Osman Bey’in en sevdiği yeğenlerinden biridir. Amcası Osman Bey’e oldukça düşkünüdür. O’nun gibi yiğit bir savaşçı olmak istemektedir. Ancak Ermeni Beli Muharebesi’nde İnegöl tekfuru Nikola tarafından şehit edilmiştir.

Kuruluş Osman
Geyhatu Han / Kuruluş Osman

Geyhatu Han / Maruf Otajonov

Osmanlı Kuruluş dizisinde Geyhatu Han rolünü usta oyuncu Maruf Otajonov oynamaktadır. Maruf Otajonov 1961 yılında Özbekistan Taşkent’de doğmuştur. Özbekistan, Rusya ve İran’da birçok dizide yer almıştır. Abaka Han’ın oğludur. Abisi Argun Han tarafından 1285 yılında Anadolu’daki Moğol idaresinin başına getirilmiştir. Anadolu’da bir çok Türk Beyliğini acımasızda yakıp yıkmıştır. Acımasızlığı ile ün salmıştır. İlerleyen yıllarda İlhanlılar Devleti’nin hükümdarı olmuştur.

Kuruluş Osman
Abdurrahman Gazi / Kuruluş Osman

Abdurrahman Gazi / Celal Al Nebioğlu

Osmanlı Devleti’nin kurulmasında emeği geçen en büyük ve en önemli alplerden biridir. Hem Ertuğrul hem de Osman Bey’e hizmet etmiştir. Aydos Kalesi’nin fatihi olarak bilinir. Devletin büyümesi ile birlikte Bizans sınırında uçbeyi olarak hizmetlerde bulunmuştur. Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizilerinin en sevilen karakterlerinden biridir.

Kuruluş Osman
Prenses Sofia / Kuruluş Osman

Prenses Sofia / Alma Terziç

Kurgusal bir karekter olan Prenses Sofia, Yannis’in kızı ve eski Kulucahisar Prensesi olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça zeki ve güzel olmasının yanı sıra bir o kadar da acımasız biridir. Osman Bey ve Kayı’nın en büyük düşmanlarından biri olmuştur. En büyük hedefi Türkleri Anadolu’dan silmek olan Prenses Sofia bu uğurda herşeyi feda etmeye hazırdır. Ancak hiçbir zaman istediği hedefe ulaşamaz ve Osman Bey tarafından öldürülür.

Kuruluş Osman
Kongar / Kuruluş Osman

Kongar / Burak Çelik

Burak Çelik tarafından canlandırılan Kongar ya da diğer adıyla Göktuğ Alp kurgusal bir karakterdir. Moğal Komutanıdır ve Balgay’ın en önemli adamlarından biridir. Güçlü ve yaman bir savaşçıdır. Ancak kendisinin bile bilmediği birşey vardır ki o da aynı zamanda Osman Bey’in en önemli alplerinden biri olan Konur’un kardeşi olduğu gerçeğidir. Henüz küçük yaşlarda obaları Moğollar tarafından basılmış ve Göktuğ Alp henüz çocuk yaşta kaçırılmıştır. Moğallar ise O’na Kongar ismini takmıştır.

Kuruluş Osman
Konur Alp / Kuruluş Osman

Konur Alp / Eren Vurdem

Türk tarihin en önemli karakterlerinden biri olan Konuralp, Osmanlı Devletinin kuruluşunda hizmeti geçen ilk Türk kumandanlarındandır. Hem Osman Gazi’ye hem de Orhan Gazi’ye hizmet etmiştir. Ancak Kuruluş Osman dizisinde senaryo gereği öz kardeşi olan Kongar tarafından öldürülmüştür. Dizide Konuralp karakterine Eren Vurdem canlandırmaktadır. Eren Vurdem 1988 Konya doğumludur.

“Kuruluş Osman Konusu ve Oyuncuları” üzerine 4 yorum

  1. Kuruluş Osman her bölümünde ayrı heyecan duyarak izlediğim dizi. Siz de çok güzel anlatmışsınız. Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim; Burak Özçivit gerçekten diziye çok fazla yakışmış.

    Yanıtla
  2. Her bölümünü sabırsızlıkla bekliyorum ve izliyorum Burak özçivit hayranıyım ve bayılıyorum adama ve bu rolü daha iyi oynayan biri olmazdı bence

    Yanıtla

Yorum yapın

yabanci dizi izle - dizikorea - asya dizileri izle - Türkçe dublaj film izle - BirCasino Giriş - TrBet Giriş - 2024 filmleri izle - madridbet - meritking - meritking giriş - kingroyal - kingroyal giriş - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren bahis siteleri - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - canlı casino siteleri - infoisrael.net - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler
Bedava Bonus - Casino siteleri - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler - 1xbet - footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler