Viski Markaları : Dünyanın En İyi 16 Markası

En iyi viski markaları denildiğinde fiyatla ilişkili olduğunu düşünülüyor. Ne kadar pahalıysa o kadar kalitelidir düşüncesi ne yazık ki her zaman doğru olmuyor. Viski, farklı bir kültür olmasının yanında kalitesini belirleyen de birden fazla kriter bulunuyor.

Viski Markaları

Tüm bu kriterlere uygun olan ürünler de zaten tüm dünyada ilgi gören ve beğenilen viski markaları arasına giriyor. Biz size bu yazımızda her kriteri başarı ile yakalamış viski markalarından bahsedeceğiz.

Viski Markaları : Speyburn

Speyburn

1897 yılında İskoçya’da kurulan firma 120 yıldan daha uzun süredir viski üretimi yapmaktadır. Speyburn firması dünya çapında 100’den fazla ödül almıştır. Viskileri oldukça yumuşak bir içime sahip olup ürünlerini kendi tarlalarında yetiştirmektedirler. Uygun fiyatından dolayı oldukça tercih edilen Speyburn, elma, bal, limon vevanilyalı çeşitleriyle oldukça rağbet görmektedir.

Viski Markaları : Glen Moray

Glen Moray

Dünyanın en eski viski markalarından biridir, bu da onu dünyanın en güvenilir viski damıtıcılarından biri yapıyor. Viskiye yeni başlayanlar için önerilen Glen Moray, damakta mükemmel bir narenciye tadı bırakmaktadır. Ayrıca unutulmamalıdır ki Glen Moray, dünyada malt viski üreten tek markadır.

Viski Markaları : Glenmorangie

Glenmorangie

Glenmorangie viski markasının başarılı tarifi iki yüzyıl boyunca neredeyse hiç değişmedi ve her zaman dünyanın en iyi viski markaları arasında yer almasını sağladı. Uzmanlar ve koleksiyoncular için oldukça tercih edilen bir markadır. En iyi İskoç viskisi ünvanı yine onlardadır. 1843 yılında kurulan firmanın Orta Çağ’dan beri Tain ve çevresinde şu veya bu türden alkollü içeceklerin üretildiğini söyleniyor.

Viski Markaları : Teeling

Teeling

Kökleri 1782 yılına kadar uzanan firma, İrlanda’nın en iyi viski markasıdır. Yılda 500.000 litre üretim kapasitesine sahiptir. Piyasadaki hiçbir viskiye benzemeyen eşssiz tadı ile ön plana çıkmaktadır. Viski koleksiyoncuları tarafından tercih edilmektedir.

Viski Markaları : Lagavulin

Lagavulin

Lagavulin, herkesin ilk içişinde beğeneceği bir viski markası değildir. İçimi zordur ve serttir bu nedenle ilk defa viski deneyecek kişilere tavsiye edilmez. Kendisine has kokusu olan Lagavulin daha çok viski tutkunlarının hoşlandığı kaliteli ürünlere sahiptir. İlk içişlerde ya da deneme için içmek için doğru bir tercih olmayabilir. Ancak ilk deneyiminiz değilse Lagavulin en favori viski markalarınız arasına girebilir.

Viski Markaları : The Macallan

The Macallan

İlk üretimi 1700’lü yıllarda gerçekleştiren The Macallan, geniş bir kitleye hitap eden başarılı markalardandır. İskoç markası olan ürün, kesinlikle viskiden hoşlanmayanların bile fikrini değiştirebilecek eşsiz bir lezzete sahiptir.

Viski Markaları : Caol İla

Caol İla

Caol İla viski markası, en iyi viski markaları arasında yer almasının yanında uygun fiyatlı viskiler arasında da yerini alabilir. Lagavulin size ağır geliyorsa Caol İla bir o kadar hoşunuza gidebilir. Lezzetli, başarılı ve diğer viskilerle kıyaslandığında oldukça ekonomik ürünlerin markasıdır.

Viski Markaları : Glenlivet

Glenlivet

Glenlivet viski markası da bir İskoç üretimidir. Geçmişi 500 yıl öncesine dayanan marka, dünyanın en iyi malt viski markaları arasında yer alıyor. Lezzeti ve kalitesiyle dünyada en çok satılan viski markaları arasında da yer almayı başarıyor. Meyvelerin hissedildiği özel serisi, özellikle yumuşak içim arayanlar için ideal bir seçim olacaktır.

Viski Markaları : The Glenlivet

The Glenlivet

Yalnızca pahalı viskilerin kaliteli ve içilebilir olmadığını kanıtlayan bir diğer viski markası da The Glenlivet’tir. Yumuşak içimli ve hoş kokuludur. Uygun fiyatının da getirdiği etki ile dünyanın en çok satan markaları arasında yer alıyor. Tam anlamıyla bir fiyat performans ürünü diyebiliriz.

Viski Markaları : Hibiki

Hibiki

Japon markası olan Hibiki, en iyi viski markaları arasında kalıcı bir yer edinmiştir. 17 yıllık bir geçmişi vardır. Pek çok ödülü bulunan viskinin ekşi ve tatlı bir aroması bulunuyor. 2010 yılında aynı firma tarafından üretilen bir viski “Dünyanın En İyi Viskisi” ödülüne sahip olmuştur.

Viski Markaları : Gentleman Jack

Gentleman Jack

Viskiyi hoş bulmayanların fikrini değiştirecek kadar kaliteli ve başarılı ürünleri bulunuyor markanın. Baharatlı bir yapıya sahip olmasına rağmen içimi oldukça yumuşaktır. Bu yumuşak içimi sağlayan ise içeriğindeki karamelden denilebilir.

Viski Markaları : Jameson

Jameson

Tüm viskiler arasında en çok satanlar arasında bulunan Jameson, bir İrlanda markasıdır. Satışta olduğu ülkelerde sahip olduğu lezzeti ile ön plana çıkıyor. Viski severlerin de ilk tercihleri arasına lezzeti ve kalitesi ile giriyor.

Viski Markaları : Chivas Regal

Chivas Regal

Chivas Regal, yurtdışında uygun fiyatlı olan ve çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bir viski markasıdır. Tam anlamıyla bir fiyat performans ürünü denilebilir. Özellikle markanın klasik ürünleri ile beğenileri topluyor.

Viski Markaları : Jim Bean

Jim Bean

Yine Jim Bean markası da bir fiyat performans ürünüdür. Jack Daniel ile lezzet bakımından yarışacak kadar başarılıdır. Vanilya aroması ve meşe kokusuna sahip ürünleri ile dünyada satışı yüksek olan viski markaları arasında yer alıyor.

Viski Markaları : Johnnie Walker

Johnnie Walker

Johnnie Walker dünyanın en bilinen ve en popüler viski markalarından biridir. Hem acemiler hem de uzmanlar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca dünyada en çok satışı yapılan viski markası yine Johnnie Walker’dır. Blue Label, markanın en prestijli harmanlanmış viskisidir. Firma 1805 yılında Johnnie Walker tarafından kurulmuştur.

Viski Markaları : Jack Daniel’s

Jack Daniel’s

En iyi viski markaları denildiğinde Jack Daniel’s olmazsa olmaz markalar arasında yer alıyor. Dünyanın en çok satan viski markalarına sahip olan Jack Daniel’s, başarılı ürünleri ile viski severlerin tercihi oluyor. Tabi kaliteli viskilere alışanlar için ilk seçenekler arasında yer almayabiliyor.

En Pahalı Viski

Dünyanın en pahalı viskisi ünvanı The Macallan Viski Markasına ait. 1926 yılında piyasaya sürülen The Macallan Valerio Adami isimli ürün açık arttırma yöntemiyle tam 848.000 Sterline satıldı. ( 8.676.648,58 TL ). İlk üretildiği yıl bu üründen sadece 12 şişe üretilmiştir.

“Viski Markaları : Dünyanın En İyi 16 Markası” üzerine bir yorum

Yorum yapın