Kefir Nedir ve Nasıl Yapılır? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kökeni Kuzey Kafkasya’ya dayanan kefir son zamanların en çok konuşulan ürünlerden biri haline geldi. Kefir gerçekten söylendiği kadar sağlığımız için gerekli mi? Faydaları nelerdir? Nasıl Yapılıyor? O zaman gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Kefir Nedir

Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan kefir hepimizin bildiği üzere probiyotik bir üründür. Ancak içerisindeki yararlı bakteriler bağırsağa gelmeden mide asidinden etkilenir ve çoğu yok olur. Bağırsak için faydası yok demek değil elbette ki bu söylediğimiz. Aksine bağırsak sağlığı için oldukça faydalı ve kilo kontrolü için oldukça yararlı bir besin maddesidir.

Sütün kefir mayasıyla mayalandırılmasından elde edilen, fermente bir ürün olan kefirin tadı sodalı ayrana; kıvamı ise bozaya benzer.

Kefirin Faydaları

Güçlü ve doğal bir probiyotik olan kefir bağışıklık sistemini düzenlemede, ishal gibi bağırsak bozukluklarında, ülser ve gastrik gibi mide rahatsızlıklarında, saç ve diş sağlığında oldukça etkilidir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı da bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu da kilo kontrolünde etkin bir görevi olduğunu gösterir.

Kefir Yapımı

Kefiri dışardan satın almanıza gerek yok. Onun yerine kefir mayası alıp evde kendi kefirinizi yapabilirsiniz. Bu içeceğin hem size hem de ailenize iyi geldiğini göreceksiniz.

Yorum yapın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.