Hem Sevip Hem Nefret Etmek Mümkün Mü? Ambivalans Nedir?

Aynı kişiye hem sevgi hem nefret beslediğinizi hissettiğiniz oldu mu? Aynı şekilde bir nesneyi kullanırken sempati ve antipatiyi aynı anda hissettiniz mi? Ambivalans nedir gelin birlikte bakalım.

Ambivalans Nedir?

Genelde şizofreni, obsesif-kompulsif bozukluk ya da bipolar bozukluk gibi hastalıkların belirtileri arasında yer alan ve son zamanlarda bir duygu durum bozukluğu olarak anılan ambivalans kavramı ilk kez Dr. Eugen Bleuder tarafından ortaya atılmıştır.

Ambivalans Nedir?

Bazı hastalıkların belirtileri arasında gösterilse bile tanı için tek başına yeterli olmayan bu durum, bir kişi, bir nesne veya duruma aynı anda zıt duygu ve düşüncelerin oluşmasıdır. Yaşanılan bu iki zıt duygunun temelinde çocukluk travmaları, aile ilişkileri ve ya da tetikleyici başka bir travma yatıyor olabilir.

Hem Sevip Hem Nefret Etmek Mümkün Mü?

 İlişki içerisinde ambivalans yaşayan kişilere bakılınca bu insanların genelde ilişkiden çok mutlu olmadığı halde ilişkiyi bitiremeyen, partnere bağımlı olan kişiler olduğu görülmüştür. Ambivalansı sık sık yaşadığınızı düşünüyor ve hissediyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Yorum yapın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.