Gerçek Hikayeden Alınmış Filmler Ne Kadar Doğru?


58
16 shares, 58 points

Bir film yaparken, her yönetmeninin amacı gişede başarılı olmaktır. Filmin gerçek yaşam olaylarına dayandığını iddia ederlerse, izleyicinin ekrana yapışacağından emin olabilirler. Bu yüzden tam olarak “gerçek bir hikayeye dayanan” ifadesinin yaptığı şey, merakımızı uyandırır ve filmi herkesten önce görmek istememize neden olur. Peki, gerçek hikayeden uyarlanan filmler, gerçeği ne kadar yansıtıyor? İşte, gerçek hikayeden alınmış filmler ve gerçekleri…

A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

Russell Crowe’un başrol oynadığı film, Nobel Ödülü sahibi John Forbes Nash’in hayatını anlatıyor. Bununla birlikte, hayatıyla ilgili gerçek olmayan bazı bölümleri de filmde göstermişlerdir. Örneğin, Nash Ekonomi Nobel Ödülü’nü aldığında bir konuşma yapmadı, ama filmde yaptığı gösterildi. Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı ile de çalışmadı veya işbirliği yapmadı. Film, onu örnek bir baba figürü olarak göstermişler. Bir oğlu vardı, fakat Nash onunla hiçbir zaman onunla ilgilenmedi.

The Pianist

The Pianist

Film, Wladyslaw Szpilman’ın gerçek hikayesinin arkasındaki adamı, onun Varşova’da doğduğunu ve tüm hayatını orada geçirdiğini belirtiyor. Ancak ekranda görünen sokaklar Krakow’da çekildi. Bu durumda, yapımcıların Hitler’in Varşova gettosunu ve tüm Polonya başkentini tahrip ettiği için çekim yerini değiştirmekten başka seçenekleri yoktu. Polanski, Varşova’nın Eski Şehri’ni yeniden inşa etmek zorunda kaldı ve bunu yapmak için kenti yeniden oluşturmasını, çalışmalarında Varşova sokaklarını resmedilen İtalyan sanatçı Canaletto’nun resimlerine dayandırdı.

The Intouchables

The Intouchables

Filmde ana karakter Philippe Pozzo di Borgo bir duldur. Gerçekte, onu tekerlekli sandalyede bırakan kazayı yaşadığı sırada karısıyla hala evliydi. Zengin bir mirasçıydı ve olaydan 3 yıl sonra öldü. Ölmeden önce 2 çocuk evlat edindiler, ancak çocuklar da hikayeden silindi. Filmin sonu da gerçeklerle eşleşmiyor. Philippe tekrar sevdiği Fas’a taşındı. Sonunda, aristokratla ilgilenmek üzere tutulan eski hükümlü Abdel Yasmin Sellou, aslında filmin tasvir ettiği gibi Senegal’den değil, Cezayirli.

Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

Film, Frank Morris ve Alcatraz’dan kaçmayı başaran kardeşleri Clarence ve John Anglin’in hikayesini anlatıyor. Hayatta olup olmadıklarını kimse bilmiyordu. Ancak yıllar sonra, John Anglin’in iddia ettiği gibi, üçünün hayatta kalmayı başardığını doğruladığı bir mektup ortaya çıktı. Sahneler Alcatraz’da çekildi, ancak küçük bir değişiklik oldu. Kahramanların hücreleri, orijinal mahkumların kaldığı hücreler değildi.


Like it? Share with your friends!

58
16 shares, 58 points

What's Your Reaction?

Şaşkın Şaşkın
53
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
133
Eğlenceli
Gırgırına Gırgırına
120
Gırgırına
Sinirli Sinirli
106
Sinirli
Harika Harika
80
Harika
Mükemmel Mükemmel
53
Mükemmel
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir