Bilim Kurgu Filmleri : En İyi 30 Film Önerisi

En iyi bilim kurgu filmleri ilk 30 listesi..Geçmişte ve günümüzde çekilen en yüksek bütçeli filmlerin çoğu bilim kurgu tarzındadır. Genellikle günümüzde olmayan, ama yakın ve uzak gelecekte olması muhtemel senaryolar üzerine kurulu olan bu filmler, genç yetişkin tüm herkesin hayal gücünü tetikleyecek kuvvette. Sizler için IMDb puanlarına göre tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri listesini hazırladık…

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Çizgi Romanlar ve Fantastik dünyalarla iç içe olan, görsel efektlerle izleyici kendine hayran bırakan, bilinmeyenler ve gelecekte olması mümkün hayallerle gönüllerde taht kuran bilim-kurgu filmleri IMDb puanları açısından da ilk 100 listesine adeta ambargo koymuş durumda.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Captain Marvel

Captain Marvel

Marvel Sinematik Evreni’nin en güçlü süper kahramanı Carol Danvers’ın ( Captain marvel ) solo filmi tüm dünya çapında izlenme rekorları kırdı. Kree ırkının cesur savaşçılarından biri olan Carol, yaşadığı tüm hayatın aslında bir aldatmacadan ibaret olduğunu, eskiden dünyada; Amerika’da yaşayan bir savaş pilotu olduğunu hatırlamaya başlaması ile olaylar farklı bir hal alacaktır. Carol’un bu yolda en büyük yardımcısı ise SHIELD ajanı Nick Fury olacaktır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Men in Black

Men in Black

En iyi bilim kurgu filmleri arasına adını altın harflerle kazıyan, dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip olan Men in Black’in başrollerinde Will Smith ve Tommy Lee Jones oynuyor. Yaşadığımız dünyada, biz fark etmesekte aslında uzaylılar ile birlikte iç içe yaşıyoruz; MIB bürosu ajanları ise dengeyi korumakla yükümlü. Hafıza silen cihazlardan lazer silahlarına ve birçok üstün teknolojiye sahip olan bu ekibin üyeleri Ajan K ve Ajan J’nin yaşadığı maceralara hoşgeldiniz.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / X-Men

X-Men

Mutantların (gelişmiş süper güçlü insanlar) var olduğu ve ayrımcılığa uğradığı bir dünyada, kaçınılmaz bir çatışma başlamak üzeredir. Ancak bu ilk savaş, mutantlar ve insanlar arasında değil; insan ırkı ile barış içinde yaşamak isteyen Profesör Xavier’in ekibi ile insan ırkına boyun eydirmek isteyen Magneto’nun yandaşları arasında olacaktır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Wonder Woman

Wonder Woman

Amazon prensesi Diana Price, nam-ı diğer Wonder Woman dünyayı keşfetmek için tropik topraklarını geride bırakıp demir ve camın hüküm sürdüğü dünyamıza dalar. Birçok inanüstü yetenek ve kıvrak bir zekayla donatılmış olan güzel kahraman Cennet Adası’nın medeniyete açılan kapısı olacaktır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Doktor Strange

Doktor Strange

Marvel Sinematik Evreni’nin 14. filmine hoşgeldiniz. Karşınızda büyücüler kralı, zaman lordu, efsaneler efsanesi Docktor Stephen Strange; başrollerde ise Sherlock Holmes dizisi ile gönlümüze taht kurmuş olan Benedict Cumberbatch. Bu eşsiz macerayı asla kaçırmayın.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Kick-Ass

Kick-Ass

Mark Millar’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan filmde, çizgi romanlara ve süper kahramanlara ilgi duyan Dave süper kahraman olmaya karar verir. Yeşil kostümü ile kötülerin peşine düşen Kick-Ass’in karşısına birbirinden ilginç karakterler çıkar.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Watchmen

Watchmen

Soğuk Savaş döneminin yansımalarını taşıyan bir çizgi romandan perdeye aktarılmıştır. Hikaye New York’ta yaşanmaktadır. Yıl 1985. ABD ve Sovyetler Birliği, nükleer savaşa girmek üzeredirler. Böyle bir süreçteyken hikayedeki süper kahramanlar, maske ve kostümleri ile halkın arasında gündelik hayatı yaşarlar. Her ne kadar bu kişilere süper kahraman denilse de aslında onların kendi iradelerinden başka güçleri yoktur. Ancak kendi gayretleri ile adaleti oluşturmaya dair emek vermektedirler

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Deadpool 2

Deadpool 2

Deadpool, kahramanlık işlerini devam ettirmekte, bir yandan da gündelik hayatını sürdürmektedir. Kız arkadaşı Vanessa’yla mutlu bir ilişki sürdüren Deadpool’un düzeni, gelecekten gelen Cable’ın ortaya çıkışıyla sarsılır. Cable gelecekte tehdit oluşturacak bir çocuğun peşindedir. Deadpool, Cable’ı durdurabilmek için süper güçlere sahip bir ekibi toplar ve bu aykırı karakterlerden oluşan X-Force ekibi, Deadpool’la birlikte maceraya atılır…

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Avatar

Avatar

3D olarak çekilen ve 2009 yılında vizyona girdiğinde sinema sektöründe çığır açan Avatar’ın yönetmeni tabi ki James Cameron. Destansı bir filim kurgu izlemek istiyorsanız asla kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. 360 Milyon dolar bütçeyle çekilen ve 2,788 milyar dolar hasılat elde eden film, bir çok sinema eleştirmenine göre sinemanın geleceğini etkilemiştir.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

80’i yıllarda sinema sektörüne damgasını vuran Mad Max küllerinden yeniden doğuyor. Eski Mad Max filmlerinden alışkın olduğumuz unsurları bu filmde de gözlemleyebiliyoruz: Çöl, kıtlık, susuzluk, mücadele, ağır vasıta araçlar, motorlar, kovalama sahneleri ve bol dozda aksiyon. Tüm bunları bir araya getiren Miller, soluksuz bir şekilde izleyeceğimiz heyecan dolu bir yapıt yaratmayı başarıyor.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

Marvel sinema evrenin süper kahramanlarından oluşan Galaksinin Koruyucuları 2014 yılında vizyona girdiğinde bu kadar çok sevileceği ve büyük bir hayran kitlesine sahip olacağını açıkçası kimse beklemiyordu. Dünyalı bir anneden doğan Star-Lord (Peter Quill), galaksiler arası kelle avcıları Rocket Racoon ve Groot, Thanos’un en sevdiği kızı Gamora, Bu birbirlerini hiç tanımayan ve farklı hedefleri olan 5 kahramanın birbirini izleyen olaylarla zorunlu olarak kaynaşmaları ve Nova İmparatorluğu’nu yok etmeye kafayı takmış Ronan ile savaşmalarını izleyeceğiz.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Logan

Logan

127 milyon dolarlık bütçe ile çekilen Logan, Wolverine karakterine çok farklı bir gözden bakmamızı sağlıyor. Aradan yıllar yıllar geçmiştir, dünyada ki mutant ırkının neredeyse sonu gelmiş, kahramanlarımız gösterişli taihlerinin ardından yavaş yavaş yok olmaya başlamışladır. Profesör Xavier ölümün eşiğine gelmiş, Logan ise süper iyileşme yeteneğini neredeyse kaybetmiştir. Hayatlarına ansızın giren küçük bir kız çocuğu, hayatlarının tamamen değişmesine sebep olacaktır. Mutlaka izleyin derim !

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Blade Runner

Blade Runner

1982 yılında çekilen filmin başrolünde Harrison Ford oynamıştır. Blade Runner bilim kurgu filmleri için bir mihenk taşı olarak kabul edilir. Film, 2019 yılında Los Angeles şehrinde geçer. Tyrell Şirketi’nin ürettiği replicantlar (kopya) köle gibi çalıştırılmaktan bıkıp Dünya dışı bir gezegende isyan yapar. Bir uzay gemisine binip Dünya’ya gelirler. Sorun çıkaran replicantları bulup öldürmek için çalışan “Blade Runner” adlı polis birimi, isyancı replicantları bulmak için Holden’ı görevlendirir.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / V for Vendetta

V for Vendetta

V for Vendetta, Alan Moore’un ve çizgi roman dünyasının en önemli işlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. İşlediği konu ile hem bir döneme hem de günümüze ışık tutan bir eser olma özelliği taşıyor. V for Vendetta, “Hatırla, 5 Kasım’ı hatırla.” sözleriyle açılıyor. Peki 5 Kasım’da ne olmuştu? Filmin açılışında hatırlatılan ve atıfta bulunulan bu tarihin elbette önemli bir yeri vardı. 5 Kasım 1605’ta Guy Fawkes ve arkadaşları İngiliz Parlamentosunu havaya uçurmaya çalışmışlar, ancak yakalanmışlardır. Yakalanan “hainler” idam edilmiştir. Bu günden sonra 5 Kasım İngilizler için bayram haline gelmiştir. Vendetta’da bu olayı kendisine temel alarak, 2035 yılında, V’nin Guy Fawkes’un görevini alarak, Parlamento’yu hava uçurma girişimini anlatıyor.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Metropolis

Metropolis

1927 yılında çekilen Metropolis, Anti-ütopik bir gelecek, işçi ve işveren sınıfı arasındaki uçurum, çılgın bir bilim adamı ve onun icadı olan otonom bir robot üzerine yoğunlaşmaktadır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / 2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmi. Filmin bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa bir öyküsünden esinlenen senaryosu, Kubrick ve Clarke tarafından kaleme alınmıştır. Film insanın evrimi, teknoloji, yapay zeka tematik unsurlarını işler ve bilimsel gerçekliği, öncü görsel efektleri, provokatif belirsizliği ve bazı yorumculara göre içerdiği gerçeküstü betimleme, geleneksel anlatım teknikleri yerine sessizlik ve asgari düzeydeki karşılıklı konuşmaları ile ün yapmıştır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

A Clockwork Orange, Anthony Burgess’in aynı adlı yapıtından uyarlanan 1971 yapımı 137 dk.’lık filmi. Filmin yönetmeni Stanley Kubrick’tir. Britanya’da endüstri sonrası bir şehirdeki, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Yönetmenliğini Michel Gondry’nin üstlenmiştir. Senaryosunu Michel Gondry, Charlie Kaufman ve Pierre Bismuth birlikte yazmıştır. Kaufman ve Bismuth En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü kazanmıştır. Filmin başrolünde Jim Carrey ve Kate Winslet yer almaktadır. Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Tom Wilkinson, Elijah Wood, Jane Adams ve David Cross da filmde rol almıştır. 2004 Yılında Oscar Ödülü kazanmıştır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Aliens

Aliens

1986 yapımı bilim-kurgu, aksiyon türündeki film. 1979 yılında gösterime giren Yaratık filminin devamı olarak çekilmiştir. Film, zaman olarak ilk filmden 57 yıl sonrasını anlatmaktadır. Birçok film eleştirmeni tarafından bilim-kurgu, aksiyon tipi filmler için bir mihenk taşı niteliğinde olduğu belirtilmiştir.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Wall-E

Wall-E

2008 yapımı 3D animasyon filmi Pixar Animation Studios tarafından yapılmıştır. Dağıtımı ise Walt Disney Pictures tarafından üstlenilmiştir. Film ilk kez 27 Haziran 2008’de ABD’de gösterime girmiştir. Yönetmenliğini daha önce Finding Nemo filmini de yönetmiş olan Andrew Stanton yapmıştır. Film gelecekte geçmekte ve iki robot arasındaki romantik ilişkiyi anlatmaktadır. Filmin ana karakterlerinde hayvan sesi kullanılmamış, bunun yerine Ben Burtt tarafından tasarlanmış olan beden dili ve robotik sesler yer almıştır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Alien

Alien

Kargo gemisi Nostromo görevinden dönmekte iken geminin ana bilgisayarı “Anne” (Mother) yakındaki bir gezegenden bir sinyal alındığını ve 7 kişiden oluşan mürettebata (Ripley, Parker, Ash, Dallas, Lambert, Brett ve Kane) orayı araştırma emrini verir. Gezegene 3 kişilik bir takım iner. Kane (John Hurt) garip yumurtalar keşfeder. İncelediği yumurtadan akrebimsi bir yaratık fırlar, Kane’in kaskını asitle yakar ve suratına yapışır. Lambert ve Dallas Kane’i geri getirirler ve Ripley’in karantina kurallarına uymak istediği için karşı çıkmasına rağmen Ash onları gemiye alır ve korkunç olay zinciri tetiklenmiş olur.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Back to the Future

Back to the Future

Yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis, yapımcı koltuğunda Steven Spielberg’ün yer aldığı Geleceğe Dönüş serisinin ilk filmi. Film 1985 yılında 380 Milyon Dolar elde etti, öyle ki 2007 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasında seçilmiş ve filmin ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verildi. Fazla söze gerek yok, çılgın doktor Emmett Brow ve Marty McFly’ın maceraları mutlaka izlenmeli.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

Bilim-Kurgu filmlerinin baş yapıtlarından biri olan Terminator 2: Mahser Günü Arnold Schwarzenegger müthiş oyunculuğu, o dönemin şartlarına göre müthiş görsel efektleri ile kült bir film olmuştur. Terminatör filminin devamında olan bu filmde T-800 bu kez John Connor’ı korumak için geçmişe dönmüştür. Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gerekenler listesine eklenmeli.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

Marvel süper kahramanlarının başına bu kez çok büyük bela geliyor. Tüm galaksinin yarısını öldürmeye ant içmiş, sonsuzluk taşlarını kafaya takmış, en manyak titanlardan biri, tabi ki Thanos. Thor, Iron Man, Spider Man, Kaptan Amerika, Black Panter, Dr. Stephen Strange veya Hulk, hiçbirinin gücü tek başına ona meydan okuyabilecek kadar denk değil. Hem dünyayı hem bütün galaksiyi kurtarmak adına kahramanlarımız yeniden toplanıyor.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Interstellar

Interstellar

Christopher Nolan tarafından yönetilen film vizyona girdiğinde gişe rekorlarını alt üst etti, onlarca ödülü müzesine götürdü. Yakın bir gelecekte dünyada var olan tüm bitkilerin bir küf yüzünden yok olmaya başlaması ile insanoğlu yavaş yavaş dünyadan zorunlu geç etme seviyesine gelmiştir, bir grup kahraman yaşanabilir gezegenler bulma amacıyla derin uzaya yolculuğa başlar… Tam bir başyapıt !

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Yepyeni ve mükemmel bir Spide-Man animasyonuna hazır olun, bu kez başrol oyuncumuz Peter Parker değil, Brooklyn’den Miles Morales … Çizgi film okurlarını da mutlu etmek adına değişik bir teknikle çekilen film, ilk başlarda biraz tuhaf gelse de daha başlar başlamaz sizi kendine çekiyor ve müthiş bir maceraya başlıyorsunuz…

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / The Matrix

The Matrix

Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği The Matrix, 1999 yılında vizyona girdiğinde sadece ABD’de değil neredeyse tüm dünyada gişeleri alt üst etmiş, yıllarca herkesin aklında ” what is the matrix ?” sorusu ile cebelleşmesini sağlamıştır. Başrol de Keanu Reaves’in oynadığı film, makinelerin dünyayı ele geçirdiği bir dönemde, insanlar ve makineler arasında geçen savaşı konu alıyor. Seçilmiş Kişi Neo ile muhteşem bir maceraya hazır olun.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Inception

Inception

Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilim kurgu türündeki filmi, hem son 25 yılın en iyi filmi gösterilmiş hemde IMDb’den 8,7 alarak gelmiş geçmiş en iyi 10 film arasına girmiştir. Başrol de Leonardo DiCaprio oynamıştır.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Star Wars: Episode V

Star Wars: The Empire Strikes Back

Hali hazırda gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmi yada serisi desek daha doğru olur, tabi ki Star Wars (Yıldız Savaşları) Öyle bir bilim-kurgu serisi ki tüm zamanların en iyi 10 filmi listesine iki filmle birlikte giriyor. Luke Skywalker, Han Solo, Prenses Leia ve Darth Vader’ın maceraları her yaştan insanı büyüleyecek nitelikte.

Bilim Kurgu Filmleri
Bilim Kurgu Filmleri / Avengers : Endgame

Avengers : Endgame

En iyi bilim kurgu filmleri listesinin başında Endgame yer alıyor. Marvel Sinematik Evreni’nin son filmi olan Avengers : Endgame tüm dünyada izlenme rekorları kırdı. Avengers: Infinity War filminin devamı olan bu filmde kahramanlarımız tüm evrende yaşayan canlıların yarısını yok eden Thanos’a karşı yeniden bir araya geliyorlar. Kahramanlarımız hedefi zamanda yolculuk yaparak Sonsuzluk Taşları’nı Thanos’dan önce ele geçirmek ve dünyayı eski haline geri getirmek. Sevenlerini gözyaşlarına boğan son filme Iron Man’in fedakarlığı damga vuruyor. UMDB puanlarına göre tarihin en iyi bilim kurgu filmi Avengers : Endgame olmayı başarmış durumda.

“Bilim Kurgu Filmleri : En İyi 30 Film Önerisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın

yabanci dizi izle - dizikorea - asya dizileri izle - Türkçe dublaj film izle - BirCasino Giriş - TrBet Giriş - 2024 filmleri izle - madridbet - meritking - meritking giriş - kingroyal - kingroyal giriş - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren bahis siteleri - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - canlı casino siteleri - youtube abone satın al - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - infoisrael.net - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler
Bedava Bonus - Casino siteleri - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler - 1xbet - footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler