Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte vatandaşlar ‘Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?’ sorusunu merak etmeye başladı. Koronavirüs riskini minimum seviyede tutmak için Sağlık Bakanlığı’nın da belirttiği gibi bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekmektedir. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi, organlardan, hücrelerden, proteinlerden oluşur ve bu bağışıklık sistemimiz bizi bakteri, virüs ve enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmamızı oluşturur. Bağışıklık sistemimiz güçlendikçe hastalığa yakalanma oranımız da azalmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ilk adımı sağlıklı ve düzenli bir hayata sahip olmaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sadece sağlıklı beslenmek yetmemekle beraber zararlı maddelerin kullanımını bırakmalı, düzenli uyku ve düzenli beslenme gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

  • Düzenli ve yeterli uyumak
  • Sağlıklı gıdalar tüketmek ve düzenli yemek
  • Aşırı kilo alıp vermekten kaçınmak
  • Düzenli su tüketimi
  • Sigara içmemek
  • Alkol tüketmemek veya aşırıya kaçmamak
  • Stres kontrolünü sağlamak.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemimizin dostu olan pek çok gıda bulunmaktadır. Bu gıdalar, her evde ve her şartta temin edilebilir, doğal ürünlerdir. Bu gıdaların düzenli ve dengeli tüketimi kısa sürede kişinin bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Zerdeçal

Birçok yemeğin içinde kullanılan ve sarı rengiyle bilinen zerdeçal, içindeki kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkisine sahiptir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Zerdeçalı karabiber ve zeytinyağı ile kullanılması daha etkili hale getirmektedir.

Zencefil

Zencefilin antienflamatuar ve antioksidatif özellikleri hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak rol oynamaktadır. Zencefil, yemekler içerisinde baharat olarak veya çay olarak tüketilebilmektedir.

Sarımsak

Bağışıklık güçlendiren en çok bilinen besinlerden birisi ise sarımsaktır. İçerisindeki vitamin ve mineraller soğuk algınlığına karşı korurken ayrıca antioksidan özelliğine de sahiptir.

Yeşil Çay

Kolestrol rahatsızlığı olanlar için de harika bir tercih olan yeşil çay, bağışıklığı kuvvetlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korumaktadır. Normal çaya göre daha az kafein içerdiğinden gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

Kefir

Bağışıklık sisteminin bağırsak sağlığıyla doğrudan ilişkisi olduğu düşünüldüğünde kefir bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili gıdalardan birisidir. İçerisindeki faydalı bakterilerin bulunması bakteriyle savaşma, enflamasyonu azaltma, antioksidan aktivitenin arttırılması gibi faydalar sağlamaktadır.

Badem

E vitamini deposu olan badem, her gün düzenli olarak kullanılması gereken kuruyemişlerden birisidir. Manganez, magnezyum ve lif açısından da zengin olan badem her gün 3-4 adet tüketilmelidir.

Ispanak

E ve C vitamini başta olmak üzere ıspanağın içerisinde pek çok mineral de bulunmaktadır. Kış aylarında bağışıklığın korunmasında önemli bir role sahip ıspanağın düzenli kullanımı bağışıklığın güçlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Yorum yapın