En Çok Okunan Romanlardan Uyarlanmış Türk Dizileri

Türk edebiyatı çok geniş yelpazeye sahiptir. Bu romanlardan bazıları vardır ki senaristler, yönetmenler tarafından çok beğenilmiş ve televizyon ekranlarında yansıtılmak üzere kameraya alınmıştır. Peki, güzel edebiyatımızdan uyarlanan Türk dizileri hangileridir? Hadi gelin hep birlikte bakalım.

1. Aşk-ı Memnu
Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu

Final bölümüyle Türk dizi tarihinin en yüksek izlenme oranına sahip olmuş dizi Aşk-ı Memnu, ekranda olduğu süre boyunca ciddi bir izleyici kitlesi oluşturmuştur. Yasak aşkın konu olduğu dizide başrollerini  Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ paylaşmıştır.

2. Yaprak Dökümü
Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı eserinden uyarlanmış dizi uzun süre ekranlarda kalmıştır. Konusu, bütün hayatını 5 çocuğuna iyi bir ahlak vermeye adayan Ali Rıza Bey’in kızı Necla’nın üniversiteyi İstanbul’da kazanmasıyla İstanbul’a taşınmalarını anlatır. Fakat İstanbul onlara hiç iyi gelmeyecektir.

3. Çalıkuşu
Çalıkuşu

Çalıkuşu

Yine bir Reşat Nuri Güntekin eseri olan Çalıkuşu Burak Özçivit ve Fahriye Evcen başrolleriyle televizyon dizisine uyarlanmıştır. Feride ile Kamuran arasında birçok engel olmasına rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını konu alır.

4. Fatih- Harbiye
Fatih- Harbiye

Fatih- Harbiye

Başrollerini Kadir Doğulu, Neslihan Atagül’ün paylaştığı dizi de kitaptan uyarlanmıştır. Peyami Safa’nın aynı adlı romanında tramvay yoluyla bağlanan Fatih ve Harbiye aynı coğrafyada yaşayan bir kültür ve zihin geriliminin cephelerini temsil etmektedir.

5. Fi
Fi

Fi

Son zamanlarda ismini duyurmuş bir yazar olan Azra Kohen’in üçleme serisinin ilk kitabı olan Fi diziye uyarlanmıştır ve internette yayınlanmıştır. 22 bölüm sonunda bitmiştir. Dizide Serenay Sarıkaya, Ozan Güven ve Mehmet Günsür oynamıştır.

Yorum yapın