Kim Kimden Çaldı ? Marvel ve DC’nin Benzer Karakterleri

Marvel Comics ve DC Comics yıllar boyunca çizgi roman dünyasının en önemli iki rakibi olarak birbirleriyle yarıştı. İki firma da gönlümüze taht kuracak hayali kahramanlar yarattı. Bu iki dev firmanın yarattığı karakterler günümüzde ise sinema ve dizi dünyasına ambargo koymuş durumda. İki firmanında yüzlerce, hatta binlerce süperkahramanı mevcut. Ancak, bazı karekterleri var ki hem yetenekleri, hem de görünüşleriyle neredeyse birbirlerinin tıpa tıp aynısı. Karakterler arasındaki bu benzerlikleri gören sanatçı Darren Rawlings, inanılmaz “Little Friends” projesini yaratmaya karar verdi. Peki kim kimden çaldı ?

Captain America / Commander Steel

Captain America / Commander Steel

Hiç süphesiz Marvel’in en ikonik kahramanlarından birisi Captain America, DC’de buna özenmiş olacak ki 1978 yılında Commander Steel’i okuyucular ile buluşturdu.

Boomerang / Captain Boomerang

Boomerang / Captain Boomerang

1960’lı yıllarda oldukça popüler olan, ancak günümüzde pek bilinmeyen bu iki çizgi roman kahramanlarından Boomerang 1966, Captain Boomerang ise 1960 yılında yayın hayatına başlamıştır.

Dr.Polaris / Magneto

Dr.Polaris / Magneto

Marvel’in en güçlü süper kötülerinden Magneto’yu bilmeyen yoktur, ancak DC Comics Dr. Polaris’i 1963 Haziran ayında yayınlanmışken, Marvel Magneto’yu 1963 eylül ayında okuyuculara sundu.

Ultron / Brainiac

Ultron / Brainiac

Avengers : Ultron çağı ile kendini gösteren, Marvel’in en güçlü süper kötülerinden biri olan Ultron, DC’nin 1958 yılında yayına koyduğu Brainiac’tan tam 10 yıl sonra günyüzüne çıkmıştır.

Green Lantern / Quasar

Green Lantern / Quasar

DC Evreninin en güçlü karakterlerinden Green Lantern 1940 yılında yayın hayatına başlamış ve oldukça popüler olmuştur, Marvel’in Quasar’ı ise 1978 yılında çıkmasına rağmen pek rağbet görmemiştir.

Thor / Shazam

Thor / Shazam

Thor ve Shazam ( Nam-ı diğer Captain Marvel ) benzer güçlere sahip. İkisi de günümüz sinemasında şu an oldukça popüler durumda. Shazam 1939, Thor ise 1950 yılında yayın hayatına başladı.

Superman / Gladiator / Hyperion

Superman / Gladiator / Hyperion

Çizgi film tarihinin, hatta süper kahraman tarihinin öncüsü ve en güçlüsü Superman 1933 yılında DC Comics tarafından yaratıldı. Marvel, Hyperion’u ise 1969 yılında görücüye çıkarttı.

Black Lightning / Electro

Black Lightning / Electro

DC’nin Black Lightning’ı bu aralar kendi dizisi ile hayranları ile içli dışlı durumda. Ancak Marvel’in Electro’su ondan tam 9 yıl önce, 1968’de yayın hayatına başladı.

Mr. Fantastic, Elongated Man / Plastic Man

Mr. Fantastic, Elongated Man / Plastic Man

Marvel’in en bilindik karakterlerinden birisi olan Mr. Fantastic 1961 yılında yılında yayın hayatına başlamış olsa da; DC’nin Plastic Man’i ondan tam 20 yıl önce bile vardı.

Green Arrow / Hawkeye

Green Arrow / Hawkeye

İki ezeli rakip, ancak ikisi de günümüzde harikalar yaratıyor. Meraklısına Green Arrow 1941, Haweye ise 1964 yılında okuyucular ile buluştu.

Hulk / Grundy

Hulk / Grundy

Grundy adını hiç kimse duymamış olsa da , hulk ile neredeyse aynı güçlere ve aynı özelliklere sahip. Üstelik Hulk’tan tam 18 yıl önce okuyucular ile bulaştı. Marvel, karekter yaratmakta DC kadar yetenekli olmasa da, ilham aldığı karakterleri daima DC’den daha popüler hale getirmesini bilmiştir.

Ghost Rider / Atomic Skull

Ghost Rider / Atomic Skull

Marvel vakti zamanında Ghost Rider için olduça büyük yatırımlar yaptı, serinin filmlerinde ise ünlü oyuncu Nicholas Cage başrolü üstlendi. DC ise henüz Atomic Skull için bir plan yamamış gibi görünüyor. Ghost Rider 1972 ve Atomic Skull 1976 yılında okuyucular ile buluştu.

Deadpool / Deathstroke

Deadpool / Deathstroke

Marvel’in Deadpool’u Ryan Reynolds sayesinde günümüzün en popüler kahramanlarından birisi oldu. Deathstroke ise gölgelerde unutulmuş halde. Oysa ki, Deathstroke 1980 Deadpool ise 1991 yılında yayınlandı.

Aquaman / Namor

Aquaman / Namor

Vakti zamanında Marvel’in en önemli karakterlerinden birisi olan Namor, gerekli ilginin gösterilmemesi sonucu Aquaman’in gölgesinde kalmıştır. Namor 1939, Aquaman ise 1941 yılında yayınlanmıştır.

Catwoman / Black Cat

Catwoman / Black Cat

DC bir şekilde Batman denilince Catwoman karetreini de aklımızda canlandırmamızı sağlamayı başarmış durumda, ancak aynı şeyi Marvel’in Black Cat’i için söylemek çok zor. Catwoman 1940, Black Cat ise 1979 yılında çıktı.

Moon Knight / Batman

Moon Knight / Batman

Batman, yakın arkadaşı Superman gibi ilk süperkahramanlarlardan. Hiçbir süper gücü olmamasına rağmen tüm dünyanın gönlünü fethetmiş durumda. Marvel’in Moon Knight ise tarihin tozlu raflarında unutuldu gitti.

Clayface / Sandman

Clayface / Sandman

Kum adamlarımız Clayface 1940, Sandman ise 1963 yılında okuyucular ile buluştu.

Dr.Fate / Dr.Strange

Dr.Fate / Dr.Strange

Çizgi roman dünyasının en büyük iki büyücüsü, Dr.Fate 1940 ve Dr.Strange 1963 yıından yayınlandı. Marvel Evreni ile Dr.Strange büyük bir üne kavuşurken Dr.Fate oyun dünyası ve çizgi filmler arasında sıkışıp kaldı.

Darkseid / Thanos

Darkseid / Thanos

Günümüzde Thanos adını bilmeyen yok gibi, Marvel Evreni’nin en güçlü süperkahramanlarından biri olan Thanos, Avengers ekibine oldukça zor günler yaşatmıştı. Oysa Darkseid 1970, Thanos ise ondan 3 yıl sonra 1973 yılında okuyucular ile buluşmuştur.

Ant-Man / Atom

Ant-Man / Atom

Marvel, sinema filmleri ile bir çok kahramanını resmen yeniden diriltmiş durumda, bunların en önemlilerinden biri de Ant-man, oysa ki DC ilk kez Atom’u ondan bir yıl önce, 1961 yılında yayınlamıştı.

Flash / Quicksilver

Flash / Quicksilver

DC’nin büyük yatırımlar yaptığı Flash, hiç süphesiz en ünlü süper hızlı. Filmleri ve dizisi ile gönüllere taht kurmuş durumda. Marvel’in Quicksilver’ı ise sadece bir kaç X-Men filminde boy gösterdi. Flash 1940, Quicksilver 1964 yılında yayına girdi.

“Kim Kimden Çaldı ? Marvel ve DC’nin Benzer Karakterleri” üzerine 5 yorum

  1. Marvel çalma konusunda baya iyiymiş :)) ama sinema sektöründe DC’den çoook önde olduğunu inkar etmemek lazım.

    Cevapla

Yorum yapın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.