Leonardo da Vinci ve En Ünlü 20 Eserleri

Leonardo da Vinci eserleri, hayatı, en ünlü tabloları ve sevgilisi..Dünya tarihinin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan birisi olarak kabul edilen Leonardo da Vinci 1452 yılında Floransa’da doğmuştur. Asıl ismi Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. Rönasans Dönemi’nde italya’da yaşamış olan Leonardo, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. 67 yıllık hayatına bir çok eser sığdıran Leonardo da Vinci’nin en öneli 7 eseri ..

Leonardo Da Vinci Eserleri

Leonardo Da Vinci eserlerinde hiçbir zaman imza kullanmamıştır. Bazı eserlerin kendisine ait olduğu bilinirken bazı eserler ise incelemeler sonucu Leonardo’ya ait olduğu düşünülmektedir. Bu yazımızda sizlere Leonardo Da Vinci eserlerini listeledik. Bu eserlerden bazıları kesin olarak kendisine ait olduğu bilinirken bazıları ise incelemeler sonucu Leonardo’ya atfedilen eserlerdir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

The Virgin and Child with St. Anne

Fransa Kralı XII. Louis tarafından yaptırıldığı düşünülen The Virgin and Child with St. Anne (isa, Annesi Meryem ve İsa’nın Anneannesi) tablosu, uzmanlara göre Leonardo da Vinci’nin son eseridir. Leonardo Da Vinci’nin 1503-1519 yılları arasında yaptığı eser Hz. Meryem ve Oğlu, Azize Anne ile Paris’de Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Leonardo Da Vinci’nin eserleri arasında ‘en ölçülü’ olarak Hz. Meryem ve Oğlu, Azize Anne ile eseri bahsedilmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

La Scapigliata

Leonardo da Vinci’nin ustalık dönemi eseri olarak kabul edilen eserin tamamlanma tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, uzmanlar tarafından 1590-1510 civarı olduğu düşünülmektedir. La Scapigliata, 1500-1510 yılları arasında Leonardo Da Vinci tarafından resmedilmiştir. Yağlı boya ile resmedilen La Scapigliata, günümüzde İtalya’nın Parma bölgesinde Galleria Nazionale’da sergilenmektedir. La Scapigliata kelime anlamı olarak saçı dağınık anlamına gelmektedir. Ayrıca resmedilen kadın, Leonardo Da Vinci’nin Kayalıklar Bakiresi’ndeki Meryem Ana’ya benzetilmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Kayaların Bakiresi

Leonardo da Vinci’nin en ünlü eserlerinde The Virgin of the Rocks, aslında bir değil iki eserin adıdır. Ufak değişiklikler haricinde neredeyse birbirinin aynısı olan tablolardan bir tanesi Paris Louvre Müzesi’nde, diğeri ise Londra’da bulunan Ulusal Galeride sergilenmektedir. Kayalıklar Bakiresi, bakire Meryem Ana’nın kayalıklarda resmedildiği iki tablonun ismidir. Bu tablolara birbirine çok benzemektedir. Birisi Paris’de Louvre Müzesi’nde yer almaktadır. Bir diğeri ise Londra’da National Gallery’de bulunmaktadır. Kayalıklar Bakiresi’nin kim için yapıldığı kesin olarak bilinmemekle beraber çeşitli teoriler bulunmaktadır. Bunlardan birisi ilk eserin San Francesco Maggiore kilisesi tarafından sipariş edildiğidir. Daha sonrasında ise ikinci tabloyu Londra için tekrardan yapmıştır. Ancak Leonardo’nun çoğu eserinde olduğu gibi bu eseri için de bir netlik bulunmamaktadır.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Kırmızı Tebeşir Otoportresi

Bazı kesimler tarafından başka birinin portresi olduğu görüşü savunulsa da, genel görüş olarak Leonardo da Vinci’nin kendisini çizdiği öz portresidir. Leonardo’nun bu portreyi 60’lı yaşlarında yaptığı düşünülmektedir. Portre kırmızı bir tebeşirle beyaz bir kağıt üzerine çizilmiştir. Yaklaşım 1510 yıllarında resmedildiği tahmin edilmektedir. Kırmızı Tebeşir Otoportresi, Leonardo Da Vinci’nin pek çok eseri gibi oldukça gizemli bir eserdir. Dünyanın çoğunluğu bu eserin Leonardo’nun otoportresi olduğunu kabul etse de bir kısım akademisyen ve tarihçi Leonardo’nun 67 yaşında öldüğünü belirterek Kırmızı Tebeşir Otoportresi’nin kendisi olamayacağını kabul ediyorlar.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Vitruvius Adamı

Leonardo da Vinci’nin yazdığı günlüklerden birinde bulunan Vitruvius Adamı aslında bir eskizdir. Marcus Vitruvius Pollio’nun “De Architectura” adlı eserinde açıkladığı oranlardan esinlenerek yapıldığından dolayı bu eser “Vitruvius Adamı” olarak anılır. Bu eskiz çalışması matematik, felsefe ve sanatın bir birleşimi olarak kabul edilir. 1492 yılında Leonardo Da Vinci’nin günlüklerinden birisinde bulunan Vitruvius Adamı bir eskiz çalışmasıdır. Eserin çevresinde “Oranların kanunu” ve “İnsanın oranları” gibi notlar bulunmaktadır. İç içe geçmiş kare ve dairenin ortasında bulunan uzuvları açık ve kapalı olarak iki şekilde bulunan çıplak bir erkeği betimler. Vitruvius Adamı şu an Venedik’de bulunan Gallerie dell’Accademia’da sergilenmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Son Akşam Yemeği

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’dan sonra en çok bilinen eseridir. Duke Lodovico Sforza’nın isteği üzerine Leonardo da Vinci tarafından Santa Maria Dele Grazie’nin duvarına yapılmıştır. Leonardo Da Vinci’ni Mona Lisa’dan sonra en ünlü olan eseri Son Akşam Yemeği’dir. 15. yüzyılda Duke Lodovico Sforza’nın isteği üzerine yapılmıştır. Eser Milano şehrinin yakınlarındaki Santa Maria Dele Grazie’nin duvarında yer almaktadır. Günümüzde oldukça yıpranmış olan eser üzerine pek çok araştırmalar yapılmıştır. Hristiyan inancına göre İsa’nın askerler tarafından yakalanmadan önceki son akşam yemeğidir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Mona Lisa

La Gioconda veya La Joconde olarak da bilinen Mona Lida, Leonardo da Vinci’nin en çok tanınan eseridir. Sfumato tekniği ile yapılmış bir yağlı boya portresidir. Mona Lisa’nın kim olduğu, yada portrede oturan kadının kim olduğu hala tartışma konusudur. Dünyanın en ünlü sanat eseri olarak kabul edilen tablo Fransa’da ki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Dünyanın en ünlü eseri olan Mona Lisa, Paris’de Louvre Müzesi’nde sergileniyor. Her yıl milyonlarca insan Mona Lisa’yı görmeye geliyor. Üzerinde çok çalışmaların yapıldığı Mona Lisa tablosunda oturan bir kadın yer almaktadır. Kadının kim olduğu gizemini korurken, yüzündeki ifadesizlik de halen araştırmalara konu olmaya devam etmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Kakımlı Kadın

1489-1491 yılları arasında Leonardo Da Vinci tarafından tamamlanan Kakımlı Kadın (Lady with an Ermine) yapıldıktan sonra büyük hasarlar görmüş, günümüze küçük dokunuşlarla yenilenerek ulaşmıştır. Milano dükü Lodovico Sforza adına yapılan Kakımlı Kadın eserinde resmedilen kişi Cecilia Gallerani’dir. Cecilia Gallerani için aynı zamanda dükün metresi olduğu söylenmektedir. Kakımlı Kadın eseri Krakow Ulusal Müzesi’nde sanatseverlerle buluşturulmaktadır.

Leonardo da Vinci Eserleri
Photo by VCG Wilson/Corbis via Getty Images)

Salvator Mundi

Leonardo Da Vinci’nin İsa’yı Salvator Mundi olarak 1500’lü yıllarda resmettiği tablodur. 2005 yılında keşfedilen tablo, akademisyenler tarafından Leonarda Da Vinci’ye atfedilmiştir. Bir kısım akademisyen ise bunu kabul etmemektedir. Salvotor Mundi, 2017 yılında bir müzayede 450.3 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı tablosu olarak tarihe geçmiştir. Salvator Mundi, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından satın alındıktan sonra yıllarca ortaya çıkmadı. 2021 yılında ise Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed Bin Salman’ın lüks yatında ortaya çıktı.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Ginevra Benci’nin Portresi

Leonardo Da Vinci tarafından 1474-1478 yılları arasında yaratıldığı tahmin edilmektedir. Leonardo Da Vinci’nin aile dostuna yaptığı bu eserde bir kadın resmedilmiştir ve kadının gözleri nereden bakılırsa bakılsın kişiyi izlemektedir. Resimde arkada duran Ardıç ağacı doğruluğu temsil etmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Saint John the Baptist

Leonardo Da Vinci’nin hayatının son dönemlerinde yaptığı Saint John the Baptist eseri pek çok sanatçı tarafından taklit edilmiştir. İncil’e göre İsa’yı vaftiz eden Aziz Yahya’yı resmeden Leonarda Da Vinci, 1516 yıllarında tamamladı. Saint John the Baptist eseri Paris’de Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Adoration of the Magi

Leonardo Da Vinci tarafından 1481 yılında yapılan Adoration of the Magi ayrıca Akil Adamların Hayranlığı olarak da bilinmektedir. Yağlı boya çalışması olan Adoration of the Magi, Leonardo Da Vinci’nin aslında tamamlanmamış bir eseridir. Meryem Ana ve çocuk ön planda resmedilmiştir, arkada figürler vardır. Meryem Ana ve Çocuk’un önünde Magi eğilerek hayranlığını dile getirmektedir. Adoration of the Magi tablosu İtaya’nın Floransa şehrinde Uffizi Gallery’de sergilenmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

The Battle of Anghiari

Leonardo Da Vinci’nin kayıp tablosu The Battle of Anghiari, 1505 yılında resmedildiği düşünülmektedir. 1440 yılında Anghiari Savaşı’ndaki dört öfkeli atı anlatan The Battle of Anghiari, ‘kayıp Leonardo’ olarak da anılmaktadır.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

İsa’nın Vaftizi

İsa’nın Vaftizi, 1472-1475 yılları arasında Leonardo Da Vinci ve Andrea del Verrocchio tarafından yaratılmıştır. Bazı kesimler eserde başka sanatçılarında fırçasının bulunduğunu ileri sürmektedir. Ancak genel olarak bu iki sanatçıya atfedilmiştir. İsa’nın Vaftizi, Vaftizci Yahya tarafından İsa’nın vaftizini konu almaktadır. Eser Floransa’da Uffizi Galerisi’nde sergilenmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Saint Jerome in the Wilderness

İtalyan sanatçı ve dahi Leonarda Da Vinci tarafından 1480 yılında resmedilen Saint Jerome in the Wilderness, Roma’da Vatikan Müzesi’nde yer almaktadır. Ahşap bir panelin üzerine yapılan eser Leonardo Da Vinci öldükten sonra panel özgün haline getirildi. Saint Jerome in the Wilderness, Leonardo Da Vinci’nin tamamlanmamış eserlerinden birisidir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Madonna ve Çiçekli Çocuk

1478 yıllarda yapıldığı düşünülen Madonna ve Çiçekli Çocuk, Leonardo Da Vinci’nin en popüler eserlerinden birisidir. Da Vinci’nin öğretmeni olan Andrea del Verrocchio’dan bağımsız olarak yarattığı ilk eser olma niteliğini taşır. Genç sanatçılar tarafından pek çok kez kopyalanan eser, Hermitage Müzesi’nde sergileniyor.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Portrait of a Musician

Portrait of a Musician, bazı akademisyenler ve tarihçiler tarafından Leonardo Da Vinci’ye atfedilen bir eserdir. 1483-1487 yılları arasında yaratılan ancak yarım kalan eser Leonardo Da Vinci’nin resmettiği tek erkek portresidir. Leonardo Da Vinci’nin eseri olmadığını düşünen akademisyenler, eserin Da Vinci’nin bir öğrencisine ait olabileceğini öne sürmüştür. Eser Milano’da Pinacoteca Ambrosiana’da sergilenmektedir.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

Sala delle Asse

Sala delle Asse, Leonardo Da Vinci tarafından yaklaşık 1498 yıllarında yaratılmıştır. Sala delle Asse, Leonardo Da Vinci’nin dükün isteği üzerine bir kalenin odasını çeşitli tekniklerle boyamasıyla oluşmuştur. İşgaller sonucu kalenin duvarları beyaza boyanmış ve sanat eseri yok olmuştur. İtalya kaleyi işgalcilerden geri aldığında Luca Beltrami isminde bir mimar, beyaz boyayı kaldırarak odayı tekrardan restore etmiştir. Eser Milano’da Castello Sforzesco’da yer almaktadır.

Leonardo da Vinci Eserleri
Leonardo da Vinci Eserleri

The Annunciation

The Annunciation, 1472 yılında Leonardo Da Vinci tarafından yaratılmıştır. Leonardo’nun The Annunciation isimli eserini 20’li yaşlarında bitirdiği düşünülmektedir. Eser İtalya’nın Floransa kentinde Uffizi galerisinde serginlenmektedir. Tablo, Meryem Ana’ya mucizevi bir şekilde hamile kalacağını ve bir oğul doğuracağını müjdeleyen melek Cebrail’i konu alıyor.

Yorum yapın

yabanci dizi izle - dizikorea - asya dizileri izle - Türkçe dublaj film izle - BirCasino Giriş - TrBet Giriş - 2024 filmleri izle - madridbet - meritking - meritking giriş - kingroyal - kingroyal giriş - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - Deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - canlı casino siteleri - valleyvascularsurgeons.com - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren bahis siteleri
Bedava Bonus - Casino siteleri - casino siteleri - deneme bonusu veren siteler - 1xbet - footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler