Küba'yı Anlatan 9 Klasik Otomobil

Küba denildiği zaman akla hemen yollarda görülen marka marka eski Amerikan otomobilleri geliyor. 1961 yılında başlayan ambargoların ve ülkede uygulanan politikalar nedeniyle uzun bir dönem otomobil ihraç edilemeyen bu ülke son zamanlarda yaşanan değişime rağmen halen klasik otomobillerin sahnesi olmaya devam ediyor.1950-1958 yılları arasında Küba’daki otomobillerin sayısı 70 binden 167 bine yükselmişti. 2004 itibariyle Küba’da çalışır halde 60 bin klasik otomobil bulunuyor. Günümüzde Küba’da klasik otomobillerin çoğu taksi olarak kullanılmaktadır. Haydi, Küba yollarındaki 9 Klasik otomobile bir göz atalım.

Chevrolet Bel Air

Chevrolet Bel Air

1955-57 yılları arası dönemde Chevrolet Bel Air oldukça fazla Küba’ya girdi. Hatta Küba’da yolların kralı denirdi.

ZIL-111 Limousine

ZIL-111 Limousine

Bunların arasında çok şöhretli taksiler de var. Fidel Castro’nun bir dönem makam aracı olarak kullandığı Sovyet yapımı ZIL-111 limuzin bugünlerde Küba caddelerinde taksi olarak kullanılıyor

Ford Fairlane

Ford Fairlane

1950’lerde Küba’da en çok görülen otomobik markası olan Ford’du. Daha sonrasındaysa Chevrolet ve Mercury geliyordu. Bu popüler Ford’ların en popüleri Fairlane’di. 1955-1969 yılları arasında üretilmiş aracın farklı model ve boylarını Küba caddelerinde görmek mümkün.

Chevy Impala

Chevy Impala

Gazeteci yazar Richard Schweid 2004’te yayınlanan Che’nin Chevrolet’i, Fidel’in klasik otomobili.Bu arada Che Guevara’nın 1960 model Chevy Impala’sının olduğu söylenmektedir.

Plymouth

Plymouth

Plymouth denildiğinde akla Küba gelir.

Chrysler New Yorker

Chrysler New Yorker

1940 – 1947 modellerini Küba sokaklarında görmek mümkün.

Lada 2101

Lada 2101

Küba’nın Sovyetler Birliği’yle olan yakın bağlarının sonucu olarak 70 ve 80’li yıllarda Ada’nın sokaklarında Lada’ların popüler olmasını sağladı. Küba’da bir anda 100 bin Lada ortaya çıktı. Bunların yüzde 30’u polis arabası, taksi olarak kullanıldı.

Geely Emgrand EC7

Geely Emgrand EC7

Bu otomobili belki Küba ile alakasız bulabilirsiniz ancak o bir hikâyeye sahip. Yıl 2015’e geldiğinde Küba’da hükümetin kullandığı otomobillerin yüzde 60’ı Çin malıydı. Bunun nedeni ise 2008’de Çin otomobil firması Geely Auto’nun Küba’ya polis aracı, hizmet aracı gibi çok sayıda araç satmasıydı..

Moskvitch 2141

Moskvitch 2141

Küba’yı bir klasik otomobil cenneti diye tarif ederken klasik Amerikan otomobili cennetini kastetmedik. Komünizmin etkisiyle Rus otomobilleri de Küba’da popüler hale geldi. Moskvitch 2141 de bunlardan biriydi. Yedek parçalarını bulmak kolay olduğundan birçok Amerikan otomobilinden daha popülerdi.

Yorum yapın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.