En İyi Zombi Filmleri

Kimileri aksiyon filmi sever, kimileri duygusal komedi, kimileri ise daha gerilimli filmler… Bazıları da yaşayan ölüler, yani zombilerin olduğu filmleri izlemekten hoşlanır. İşte size, en çok beğenilen bazı zombi filmleri!

Karanlığın Ordusu

Karanlığın Ordusu

1992 yapımlı Karanlığın Ordusu filminin yönetmenlik koltuğunda Sam Raimi oturuyor. Oldukça başarılı yapımlara imza atan yönetmen, Karanlığın Ordusu filminde de farkını ortaya koyuyor. Tür olarak bir kara mizah öğelerine yer veren fantastik macera filmi olan Karanlığın Ordusu’nda başrol olarak Bruce Campbell görev alıyor. Ash ismiyle rolüne hayat veren Campbell, mistik bir kitabı bulmak için zamanda yolculuk yapıyor. Zamanda yolculuk esnasında ilkel ve karanlık çağlara giderken, bu çağlarda kara büyüye sahip kötülüğün orduları ile karşılaşıyor ve onları yeniyor. Ama bir şekilde kendi zamanına dönmesi gerekiyor. Acaba Ash kendi zamanına dönebilecek mi?

Zombilerin Şafağı

Zombilerin Şafağı

2004 yapımı olan Zombilerin Şafağı filminin yönetmenlik koltuğunda Edgar Wright oturuyor. Filmin başrolünü Simon Pegg ve Nick Frost paylaşırken, film tür olarak korku –  zombi komedi filmi olarak belirtilebilir. Korku filmini esprili bir şekilde dile getiren Zombilerin Şafağı filmi, dirilen zombilerden sevdiklerini korumaya çalışan Shaun’un esprili hikayesini konu almaktadır. Hayatı oldukça çalkantılı şekilde ilerleyen Shaun’un, hayatını düzene sokma zamanı gelmiştir. Ancak bu sırada şehri zombiler basar ve Shaun’un sorunları, resmen şehri zombilerin basmasından daha zorludur. Bu kadar karmaşık bir ortamda Shaun annesini, en yakın arkadaşı Ed’i, Liz’i ve Pete’i kurtarıp her zaman gittikleri bar olan Winchester’a götürebilirse, kurtulacaklarına inanmaktadır. Bakalım Shaun bunu başarabilecek mi? Filmin eleştirmenler tarafından da oldukça övülmüş ve beğenilmiş olduğunu da unutmayın.  

Dünya Savaşı Z

Dünya Savaşı Z

2013 yapımı olan Dünya Savaşı Z filminin yönetmenlik koltuğunda Marc Forster oturuyor. Ünlü ve başarılı oyuncu Brad Pitt’i başrolde izleyebileceğiniz filmde, insanlar ile zombiler arasındaki bir savaşta Gerry Lane’in hem dünyayı hem de ailesini kurtarmak için uğraşmasını konu alıyor.

Resident Evil

Resident Evil (Ölümcül Deney)

2002 yapımı olan Resident Evil filminin yönetmen koltuğunda Paul W. S. Anderson oturuyor. Neredeyse artık bir klasik haline gelen ve ilk filmin ardından çekilen devam filmleriyle alanında kült film olarak nitelendirilen Resident Evil filminde, başrol olarak Milla Jovovich Alice rolünü canlandırıyor. Filmin konusu, yer altında yapılan genetik deneyler sırasında yanlışlıkla ölümcül bir virüsün ortaya yayılması ve orada çalışan herkese bulaşarak onları zombiye çevirmesini konu alıyor. Hayatta kalan ve zombi olmayan iki kişi ise, başroldeki Alice ile Rain. Bakalım bu ikili, tehlike yayılmadan sorunun önüne geçebilecek mi?

Ölüler Ülkesi

Ölüler Ülkesi

2005 yapımı olan Ölüler Ülkesi filminin yönetmen ve aynı zamanda senarist koltuğunda George A. Romero oturuyor. Film oyuncu kadrosuyla da beğenileri toplarken, ekipte Simon Baker, Asia Argento gibi önemli oyuncular yer alıyor. Film, yaşayan ölüler yani zombiler tarafından dünyanın ele geçirilmesini ve bu şartlar altında az da olsa hayatta kalan insanların yaşam mücadelesini konu alıyor. Ancak filmin en dikkat çeken yönü ise, bir korku aksiyon filmi olarak çekilmiş olsa da Ölüler Ülkesi filminde sosyal sınıf ayrımına dikkat çekiliyor olması.

Fido

Fido

2006 yapımı olan Fido filminin yönetmen koltuğunda Andrew Currie oturuyor. Carri-Anne Moss ve Billy Connolly’i başrolde izlerken, filmin konusu olarak aslında alışılmış zombi filmlerinden farklı bir içerik görüyoruz. Zombilerin normal hayatın içerisinde insanlarla ile birlikte yaşayarak onların bir parçası haline geldiği bir dünya düzenini izlediğimiz filmde, Robinson ailesiyle birlikte yaşayan zombi Fido evin küçük oğlunun gözdesidir. Aslında normal hayatı devam ettiren Fido, bir gün yan komşusunu yer ve olaylar gelişmeye başlar. Bakalım Fido’nun yaptığu bu hata ona neye patlayacak?

Zombi Ekspresi

Zombi Ekspresi

2016 yapımı olan Zombi Ekspresi filminin yönetmen koltuğunda Yeon Sang-ho oturuyor. Bir Kore filmi olan Zombi Ekspresi, Ma Dong-Seok  ve Choi Woo-shik gibi ünlü ve güçlü isimleri barındırıyor. Genellikle alıştığımız zombi kurgularından biri olan filmin çekimi ve içeriği oldukça beğeni kazanmış durumda. Seul’den Busan’a giden yolcuların yolda zombi istilasıyla karşılaştıklarında hayatta kalmaya çalışmalarını konu alan film, döneminde gişede de mutlu eden filmlerden birisi.

Yorum yapın