Aztek Mitolojisi’nde Tanrılar ve Tanrıçalar

Aztek Mitolojisi hakkında merak edilenler. Aztek Tanrıları ve Tanrıçalarının isimleri nelerdir? Dünyanın en büyük pramidini kuran ve binlerce yıl önce kendilerine has dini, alfabeleri ve takvimi kuran bu büyük medeniyetin dini inançlarında en büyük tanrıları ve tanrçaları hangileriydi ?

Aztek Tanrıları

Mezoamerika’da 14-16. yüzyıllar arasında yaşamış olan Orta Amerika halkı, çoktanrılı bir dine mensuptu. Bu din, üç gruba ayrılan 200’den fazla tanrı ve tanrıçaya sahipti. Biz bu 200’den fazla tanrıdan birkaçını sizler için bir listeye topladık.

Tlaloc / Aztek Yağmur Tanrısı

En eski tanrılardan biri olan Tlaloc’un kökeni Maya medeniyetine kadar dayanıyor. Aztekler yeni doğan bebeklerin ağlayışlarının ve gözyaşlarının, mabedi yağmuru ve suyu temsil eden mavi şeritlerle kaplanan Tlaloc’a adandığını düşünürlerdi. Bu tanrıya teşekkürlerini göstermek için çocuk kurban ettiklerini de biliyoruz.

Tonatiuh / Aztek Güneş Tanrısı

İnsanlara sıcaklık veren Tanrı olarak Tonatiuh’un kurban kanına ihtiyacı olduğu düşünülürdü. Ayrıca bu tanrı savaşçıların tanrısı olarak da biliniyordu.

Tezcatlipoca / Aztek Gecenin Tanrısı

Genelde şeytani bir güç olarak temsil edilen bu tanrı, ölüm ve soğukla ilişkilendirilir. Yüzünde siyah çizgiler bulunur ve yanında obsidyen bir ayna taşır.

Chalchiuhtlicue / Aztek Akan Suyun Tanrıçası

Akan suyun ve su ile ilişkili tüm elementlerin tanrıçasıdır. Tlaloc’un karısı veya kız kardeşi olan bu tanrıça, ayrıca doğumların koruyucusu olarak bilinir.

Centeotl / Aztek Mısır Tanrısı

Sarı vücutlu genç bir adam olarak resmedilen Centeotl, Olmek ve Maya dinlerince de tanrı olarak kabul ediliyordu.

Mayahuel / Aztek Bitkisi Tanrıçası

Amerika Sabrı olarak da bilinen Yüzyıl bitkisinin tanrıçasıdır. Bitkinin içindeki tatlı özün bu tanrıçanın kanı olduğuna inanılıyordu.

Tlaltecuhtli / Aztek Toprak Tanrıçası

Adı ‘Hayat veren ve alan’ anlamına gelen tanrıçanın yaşayabilmek için birçok insanın kurban edilmesine ihtiyaç duyduğuna inanıldığı için, kendisi için bir sürü tören yapılarak kurbanlar verilirdi. İnanışa göre Tlaltecuhtli, her akşam güneşi bir hışımla yutup, diğer gün onu geri veren tanrıçadır.

Huitzilopochtli / Aztek Azteklerin Babası

Aztekler vatanları Aztalan’dan göçerken onlara Huitzilopochtli yol göstermiş ve nereye yerleşmeleri gerektiğini göstermiştir. Mabedi kafatasları ile süslenmiş ve kanı temsil eden kırmızı ile boyanmıştır.

Xipe Totec / Aztek Doğurganlığın ve Bereketin Tanrısı

‘Yüzülmüş Derili Tanrımız’. Bu tanrı, bereketliliğin ve doğurganlığın yanı sıra doğunun ve altının da tanrısıydı. Yaşlıların ölümünü ve yeni jenerasyonun büyüyüşünü temsil eden yüzülmüş bir insan derisi giyerken resmedilir.

Yorum yapın